Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polacy pozytywnie oceniają rewolucję śmieciową

Polacy pozytywnie oceniają rewolucję śmieciową fotolia.pl

1 lipca ruszy nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Zdecydowana większość Polaków, bo aż 96% deklaruje, że jest poinformowana o tych zmianach, a 68% ocenia je pozytywnie - wynika z danych opublikowanych przez CBOS.

 

Od 1 lipca gmina stanie się właścicielem odpadów wytwarzanych na jej terenie i będzie musiała zapewnić ich odbiór i zagospodarowanie. Dotychczas większość z nich trafiała na wysypiska śmieci. Nowy system ma sprawić, że znaczna część odpadów będzie podlegała odzyskowi i powtórnemu wykorzystaniu.

Coraz więcej wiemy o nowym systemie gospodarki odpadami

Od stycznia tego roku gminy powinny informować swoich mieszkańców, jak nowy system gospodarowania śmieciami będzie wyglądał na ich terenie. Czy wywiązały się z tego obowiązku?

Badanie przyprowadzone w maju przez CBOS pokazało, że aż 96% respondentów jest poinformowana o zmianach, a 57% wie także, ile będzie kosztował wywoź śmieci z ich gospodarstw domowych. Jeszcze w marcu 2013 r., wg TNS OBOP, tylko 32% badanych dostrzegało działalność gmin. Pod koniec 2012 roku wskaźnik ten był jeszcze niższy i wynosił zaledwie 24%.
Zmiany na dobre

Ponad jedna piąta (21%) badanych uważa rozwiązania wprowadzane przez znowelizowaną ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za bardzo dobre, a niemal co drugi (47%) ocenia je za raczej dobre.  Przeciwnicy tych zmian stanowią mniej niż jedną czwartą badanych. 16% z nich twierdzi, że są one raczej złe, a zaledwie co czternasty ocenia je jako bardzo złe.

To kolejne badania, które potwierdzają, że właściwa gospodarka odpadami jest ważna dla Polaków. Wg badań świadomości i zachowań ekologicznych Polaków, zrealizowanych w ubiegłym roku na zlecenie Ministerstwa Środowiska, ponad połowa respondentów wskazała śmieci, jako najważniejszy problem ochrony środowiska. Dla 59% podstawowa bariera w segregowaniu tkwi w braku w okolicy odpowiednich pojemników. W nowym systemie gmina zapewni nam do tego odpowiednie warunki, np. tworząc miejsca, w których będzie można pozbyć się nietypowych odpadów. Dzięki wprowadzanym zmianom stworzona zostanie cała infrastruktura nowoczesnego gospodarowania odpadami.

Źródło: www.mos.gov.pl

Pon., 24 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna