Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tu łapówka nie przejdzie. Najmniej skorumpowane państwa świata

Tu łapówka nie przejdzie. Najmniej skorumpowane państwa świata fotolia.pl

W każdym kraju występuje korupcja, niezależnie od wielkości państwa oraz majętności jego społeczeństwa. Jednak istnieją pewne kraje w których spotyka się z tego typu zjawiskami niezwykle rzadko.

Według najświeższego raportu określającego poziom korupcji w poszczególnych państwach całego świata (za rok 2012) opublikowanego przez Transparency International (międzynarodową, niezależną i pozarządową organizację badającą, ujawniającą i zwalczającą praktyki korupcyjne) najmniej skorumpowanym krajem świata jest Dania, która w rankingu uplasowała się na pierwszym miejscu wspólnie z Finlandią i Nową Zelandią. Eksperci Transparency International przyznali tym trzem państwom po 90 punktów na 100 możliwych.

Poniżej przedstawiamy czołówkę krajów w tym rankingu.

1. Dania (pierwsze miejsce wspólnie z Nowa Zelandią i Finlandią)
Ten niewielki skandynawski kraj od dawna plasuje się w czołówkach najmniej skorumpowanych krajów prowadzonych przez różne ośrodki badań. Nie inaczej było w raporcie Transparency International. Widać, że przywódcy kraju od dawna budują zaufanie do siebie.

Finlandia. Korupcja w tym kraju uważana jest za wielkie zło. Dużym zaangażowaniem w walce z korupcją wykazują się zwykli obywatele, którzy konsekwentnie zgłaszają wszelkie próby wyciągnięcia łapówki.

Nowa Zelandia. Państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jeżeli ktoś chciałby spróbować życia w kraju w którym PKB na osobę wynosi 38 227 dolarów, i którym niemal nie widać korupcja, to Nowa Zelandia będzie znakomitym wyborem.

4. Szwecja. Kolejny skandynawski kraj, który znalazł się w pierwszej piątce najmniej skorumpowanych państw świata. Na pochwałę zasługuje fakt całkowitej przejrzystości wydatków polityków i aparatu administracji. Dzięki temu Szwedzi darzą swoich polityków bardzo dużym zaufaniem.

5. Singapur. Tu prawo jest jednym z najbardziej surowych na świecie. Tutaj politycy zarabiają dość dużo by nie uciekać się do korupcji. A jeżeli już kogoś skusi przyjęcie łapówki musi się liczyć z bardzo surowymi karami. Tutejszy kodeks karny przewiduje karę śmierci dla urzędników którzy przyjmą łapówkę.

6. Szwajcaria. Ten niewielki, europejski kraj od niepamiętnych czasów jest kojarzony z dobrobytem. Jednak nie tylko w tym należy upatrywać niewielkiej korupcji. Kraj szczególną uwagę zwraca na przyjmowanie łapówek przez funkcjonariuszy publicznych i administrację.

7. Australia. Szóste co do wielkości państwo świata również ma się czym pochwalić. W skutecznej walce z korupcją pomagają tu szczegółowe regulacje oraz specjalna komisja do walki z korupcją i przestępczością (Corruption and Crime Commission), która skutecznie zapobiega korupcji w Australii.

8. Norwegia. Norwegia znana jest z wysokiego poziomu życia oraz z kompleksowych szkoleń urzędników i funkcjonariuszy publicznych na których osoby pracujące w sektorze publicznym dowiadują się jakie są skutki korupcji. Erik Lund-Isaksen, podsekretarz stanu w Ministerswie Obrony, powiedział kiedyś, że jego ministerstwo jest zaangażowane w walkę z korupcją i jej całkowite wymazanie. 

Polska znalazła się na 41 miejscu (niezłym?), wśród 176 analizowanych krajów.

Według Transparency International korupcja jest najbardziej rozpowszechniona w Somalii, Korei Północnej i Afganistanie i te właśnie kraje zajmują ostatnie miejsca.

Transparency International (TI, ang. transparency – przejrzystość) jest to międzynarodowa, niezależna i pozarządowa organizacja badająca, ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, przede wszystkim w życiu publicznym. Została założona w 1993 przez Petera Eigena. Posiada oddziały w 90 krajach. Międzynarodowy Sekretariat TI ma siedzibę w Berlinie. TI co roku publikuje Indeks Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index). CPI ukazuje percepcję korupcji w danym kraju przez ludzi biznesu i analityków z całego świata, w tym ekspertów zamieszkałych w ocenianym kraju. Każdy kraj oceniany jest w skali od 100 (największa przejrzystość) do 0 (największa korupcja). Ranking układany jest według liczby uzyskanych punktów, od największej do najmniejszej. Najwyższa lokata w rankingu oznacza najmniejszą korupcję.

Źródło: transparency.org oraz rankingi24.pl

Niedz., 16 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa