Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kongres Regionów 2013 z aktywnym udziałem ZPP

Kongres Regionów 2013 z aktywnym udziałem ZPP fotolia.pl

Zakończył się IV Ogólnopolski Kongres Regionów w Świdnicy. IV edycja odbyła się w dniach 11-13 czerwca 2013 roku. Kongres objęty był Patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Partnerem merytorycznym IV Kongresu Regionów są: Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Kongres Regionów tradycyjnie stał się miejscem spotkania przedstawicieli świata biznesu, przedsiębiorców i inwestorów z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. W trakcie Kongresu odbyło się 5 sesji plenarnych, 56 paneli dyskusyjnych oraz 7 paneli bez krawata. Wręczone zostały nagrody w 7 rankingach samorządowych, w których nagrodzono w sumie 157 prezydentów, burmistrzów, starostów oraz wójtów.

Aktywność Związku Powiatów Polskich jako partnera merytorycznego związana była z organizacją 4 paneli tematycznych.

"System ratownictwa medycznego w Polsce – od teoretycznych założeń do praktyki działania", który miał miejsce 12 czerwca br.

Podczas tego panelu dyskusja ukierunkowana była z jednej strony na analizę obecnych rozwiązań, ale także skupiała się na próbach omówienia nowych pomysłów na usprawnienie systemu ratownictwa medycznego w Polsce.

Rozmawiano o tym, czy system ten powinien byś budowany w formule służby publicznej (np. na wzór Państwowej Straży Pożarnej), czy zgoła odwrotnie winien otwierać się na rozwiązania wolnorynkowe.

Uczestnicy panelu rozważali, czy sprawdza się aktualne rozwiązanie, polegające na oddzieleniu struktur powiadamiania ratunkowego i ratownictwa medycznego od szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Podniesiony został także temat usprawnienia mechanizmów współpracy administracji rządowej i samorządowej w opracowywaniu i wdrażaniu w życie wojewódzkich planów ratownictwa medycznego.

"System pomocy społecznej wymaga zmiany i nowych źródeł finansowania", który miał miejsce także 12 czerwca br.

Podczas tego panelu zostały postawione pytania w jakim kierunku powinny zmierzać zmiany systemu pomocy społecznej. W dyskusji tej nie pominięto roli jednostek samorządu terytorialnego.

Bardzo szczegółowo omówiono także kłopoty z jakimi borykają się dzisiaj Domy Pomocy Społecznej.

Na pytania odpowiadali zaproszeni paneliści – przedstawiciele różnych środowisk działający w obszarze pomocy społecznej.

Z kolei 13 czerwca br. odbył się panel dyskusyjny zatytułowany "Muzeum, jako wyspecjalizowana instytucja kultury pamięci. Jak muzeum tworzy polis – jak integruje wspólnotę powiatową".

Panel ten był częścią debaty publicznej dotyczącej tworzenia Strategii Rozwoju Muzealnictwa, której inicjatorem i koordynatorem prac programowych jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Związek Powiatów Polskich od początku bierze aktywny udział w tej debacie i włącza się w tworzenie systemu konsultacji, którego głównym elementem ma być stała konferencja pod tytułem „Muzeum i Samorząd Terytorialny".

Tytuł debaty nawiązywał do koncepcji powiatu jako wspólnoty samorządnej i obywatelskiej, którą na podstawie polskich wartości konstytucyjnych, tradycji ustrojowych i obowiązującego prawa, wprowadził do polskiej debaty publicznej sędzia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

W tak zorganizowanej wspólnocie powiatowej Organizatorzy identyfikują prawa i aktywności obywatelskie przez pryzmat działalności wszystkich instytucji samorządnych, działających na terenie powiatu.

Osiągnięcie tego ideału nie jest możliwe bez stałej reintegracji życia wspólnotowego, która odbywa się także na płaszczyźnie kultury pamięci, a więc poprzez odniesienie do dziedzictwa lokalnego, wspólnych dziejów społeczności zamieszkujących dany powiat; poprzez kształtowanie aktualnej tożsamości wspólnotowej, łączącej identyfikacje lokalne z tożsamością narodową i ogólnopaństwową. Działania te mogą urzeczywistniać się przez programy i instytucje kultury pamięci, wśród których najważniejszą rolę mają do spełnienia muzea.

Panel został przygotowany i był zrealizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono.

"Doświadczenia z organizacji i zarzadzania systemami transportu zbiorowego przez samorządy terytorialne" to tytuł ostatniego z paneli organizowanych przez ZPP podczas Kongresu Regionów. Panel ten odbył się 13 czerwca br.

Podczas panelu realizowanego przez Związek dobre praktyki tworzenia planów zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego przedstawili praktycy samorządowi.

Obowiązujące od 2010 nowe regulacje prawne dotyczące transportu publicznego zobowiązują samorządy terytorialne do opracowywania planów zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Dokumentu o szczególnej randze aktu prawa miejscowego. Ma on określać sieć komunikacyjną, na której jest planowane wykonywanie przewozów o charakterze użyteczności publicznej – czyli powszechnie dostępnej usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego, wykonywanej w celu bieżącego i nieprzerwanego zaspokajania potrzeb przewozowych na danym obszarze.

Choć od wejścia w życie ustawy upłynęły już dwa lata, jedynie nieliczne jednostki samorządu terytorialnego opracowały tego typu plan strategii funkcjonowania transportu zbiorowego. Wynika to zarówno z opóźnień w opracowaniu planów hierarchicznie wyższych, jak i z powodów praktycznych – trudności w dokonaniu trafnej oceny i prognozy potrzeb przewozowych, jak też w skonstruowaniu efektywnego systemu finansowania usług przewozowych.

W ramach panelu zostały więc przedyskutowane istniejące problemy, a przede wszystkim zaprezentowane dobre praktyki – sposób działania tych jednostek samorządu terytorialnego, które w uchwaliły już plan transportowy i wdrażają go w życie.

 

Warto dodać, że aktywność Związku Powiatów Polskich nie była ograniczona jedynie do organizacji ww. paneli, bowiem eksperci ZPP czynnie uczestniczyli jako prelegenci w panelach realizowanych przez pozostałych partnerów merytorycznych Kongresu Regionów w Świdnicy. W ten sposób głos samorządu powiatowego był szeroko reprezentowany.

Niedz., 16 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka