Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Akademia współdecydowania w woj. lubelskim

Akademia współdecydowania w woj. lubelskim fotolia.pl

Partycypacja publiczna to świadomy i aktywny udział obywateli w podejmowaniu decyzji dotyczących ich gminy, powiatu czy dzielnicy. Partycypacyjny model współpracy, zwiększa społeczne zaangażowanie i współodpowiedzialność za decyzje podejmowane na poziomie samorządów. Prowadzi to do poprawy jakości dokumentów programowych gmin i powiatów, co w kolejnych etapach przekłada się na skuteczniejsze i efektywniejsze działania samorządów, a także na wzrost społecznego poparcia dla wybranych samorządowych reprezentantów. Odmiennie od tego co zazwyczaj sądzimy, wybór burmistrza lub wójta to nie ostatni etap decyzji społeczności lokalnych o tym, kto i co będzie robił w naszej miejscowości czy regionie. To dopiero początek. Tu właśnie zaczyna się prawdziwa demokracja przez partycypację.

W styczniu rusza kolejna edycja Akademii Lokalnej Polityki Publicznej dla samorządowców z woj. lubelskiego. Warsztaty, organizowane w ramach projektu "Decydujmy razem", skierowane są do przedstawicieli gmin i powiatów nie biorących udziału w projekcie. Zapraszamy wszystkich wójtów, burmistrzów, starostów, naczelników wydziałów, a także sekretarzy, pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, przewodniczących rad oraz wszystkich radnych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę nt. współdecydowania.

Pilotażowy projekt Decydujmy Razem, którego liderem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego to szansa na pokazanie zarówno przedstawicielom gmin i powiatów jak i lokalnej społeczności tego, jak rozmawiać, jak zapoczątkować wprowadzanie zmian, jak planować rozwój i wreszcie jak realizować jego poszczególne etapy. Nie etapy z góry narzuconych działań, ale to, czego lokalna społeczność potrzebuje najbardziej, bo przecież każde miasteczko czy wieś chce i czeka na rozwiązanie innego problemu. Zmianę, która chociaż trochę poprawi ich codzienne życie.

Wie już o tym gmina Rzeczniów, która postawiła na turystykę rowerową. – Samorząd może przygotować najlepszą strategię rozwoju. Może ona okazać się jednak najgorszą, jeśli sensu, celu oraz zysków z jej realizacji nie będą rozumieli i akceptowali mieszkańcy, których dotyczy. Plan ma również małe szanse realizacji, jeśli nie włączą się w niego aktywnie obywatele. Dlatego też gmina Rzeczniów zdecydowała się na przyjęcie programu rozwoju tworząc go i konsultując ściśle z mieszkańcami, w ramach projektu „Decydujmy razem" – powiedział Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów. O zaletach współdecydowania przekonał się także Barlinek. Gmina postawiła na przedsiębiorczość. Stoi właśnie przed realizacją opracowanego na drodze partycypacji Programu Rozwoju i Wspierania Przedsiębiorczości. Przygotowując wspomniany dokument zwrócono szczególną uwagę na kwestie bezrobocia i rozwoju przedsiębiorczości wśród młodych – tego właśnie chcieli mieszkańcy. Kolejny przykład to miasto i gmina Kietrz. Tutaj w ramach realizacji projektu „Decydujmy razem", opracowano Program Aktywności Lokalnej. Na opracowanie trafnego i efektywnego Programu wpłynęły wyniki badań ankietowanej społeczności lokalnej. Ostateczna treść dokumentu także była konsultowana z mieszkańcami. Końcowym efektem prac jest szczegółowy program integracji społecznej. – Im bardziej aktywni i zintegrowani mieszkańcy, tym większą mają siłę do realizacji swoich zamierzeń. Chcemy, aby jak największa liczba mieszkańców miała wpływ na rozwój swojego Sołectwa, a w efekcie - Gminy. Decydowanie poprzez działanie - tak w skrócie można opisać Program, który ma na celu m.in. określenie potrzeb i możliwości, wyłonienie lokalnych liderów oraz zaktywizowanie lokalnych społeczności mieszkańców Gminy Kietrz – mówi Aneta Siorak, Animatorka Partycypacji Publicznej.

Dobre praktyki – takie jak powyżej – warto obserwować. Po to także by zachęcać Polaków do podobnych działań i aby rozpowszechniać przykłady ciekawych, nowatorskich i efektywnych przedsięwzięć obywatelskich Prezydent RP ustanowił Nagrodę Obywatelską. Na stronie prezydenckiej działa także Witryna Obywatelska. To miejsce gromadzenia i upowszechniania dobrych praktyk także w dziedzinie partycypacji publicznej. Partnerem Witryny Obywatelskiej jest projekt „Decydujmy razem".

A pod koniec stycznia - w kolejnym już województwie - będzie się można partycypacji ... nauczyć i o partycypacji porozmawiać.

I tak: 23-24 stycznia 2013 w Lublinie odbędzie się warsztat „Lokalne programy wspierania przedsiębiorczości i zatrudnienia", 29-30 stycznia 2013 - Zamość „Strategiczne planowanie zrównoważonego rozwoju w jednostkach samorządu lokalnego", 31 stycznia – 1 lutego 2013 - Biała Podlaska: „Nowoczesny samorząd: Budowanie wizerunku samorządu poprzez rozwiązywanie problemów społecznych".

Warsztaty realizowane są w ramach cyklu Akademia Lokalnej Polityki Publicznej. Podczas zajęć Akademii poruszane są tematy z zakresu: zrównoważonego rozwoju, przedsiębiorczości i zatrudnienia oraz integracji społecznej.

Wszystkie informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.frdl.mazowsze.pl lub na stronie projektu Decydujmy Razem: www.decydujmyrazem.pl.

Źródło: FRDL

Pon., 14 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka