Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Okulary do pracy przy komputerze

Okulary do pracy przy komputerze fotolia.pl

W dobie powszechnej komputeryzacji warto przez chwilę pomyśleć, czy ciągłe wpatrywanie się w monitor nie popsuje nam wzroku. To w domu. A w pracy obowiązek chronienia naszego wzroku przed szkodliwym oddziaływaniem monitora spoczywa na pracodawcy.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe ustala szczegółowe parametry, jakie spełniać muszą stanowiska pracy wyposażone w komputer z monitorem, jak i wymogi z zakresu organizacji pracy, których dopełnienie jest obowiązkiem pracodawcy.

W par. 2 pkt 4 rozporządzenia czytamy, że dotyczy ono stanowisk, na których monitor ekranowy użytkowany jest przez pracownika, przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownicy zatrudnieni na takich stanowiskach muszą zostać objęci przez pracodawcę profilaktyczną opieką zdrowotną, a jeśli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych przez lekarza realizującego tę opiekę wykażą potrzebę używania przez nich okularów korygujących wzrok, pracodawca obowiązany jest takie okulary im zapewnić.

Okularów tych nie należy utożsamiać z okularami ochronnymi (np. używanymi przy spawaniu czy pracach budowlanych). Różnica polega nie tylko na tym, że okulary ochronne należą się pracownikowi bez względu na stan jego wzroku, ale też i na tym, że zgodnie z art. 237 par. 2 kodeksu pracy są one własnością pracodawcy jak pozostałe środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze.

Zgodnie z powszechną praktyką pracodawca nie zaopatruje pracownika w okulary korygujące wzrok, lecz jedynie dopłaca jakąś kwotę do ceny zakupu tych okularów, które pozostają własnością pracownika. Dlatego może on nosić je także po wyjściu z pracy.

Zasady przyznawania dopłat do zakupu okularów oraz wysokość tych dopłat powinny być zapisane w regulaminie pracy. Z uwagi na omówione przepisy nie należy przyznawać okularów na z góry założony okres (np. raz na 12 miesięcy), pracodawca nie powinien finansować ich w całości, ważne też, żeby nie był na przykład możliwy zakup okularów przeciwsłonecznych.

Pon., 7 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: