Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w postępowaniu cywilnym

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w postępowaniu cywilnym fotolia.pl

Przyspieszenie postępowań sądowych, a przede wszystkim postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego, dalsza informatyzacja postępowania cywilnego oraz uproszczenie niektórych czynności procesowych to jedne z najważniejszych postulatów przedstawionych w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Dzięki nowym przepisom mają zostać stworzone podstawy prawne dla wprowadzanych w przyszłości zinformatyzowanych postępowań. Założono, że wyrok ma być utrwalany w systemie teleinformatycznym i opatrywany bezpiecznym podpisem elektronicznym. Przewidziano wprowadzenie elektronicznego trybu wnoszenia pism procesowych nie tylko w sprawach wszczętych elektronicznie, ale także w tzw. tradycyjnych postępowaniach cywilnych.

Postępowania sądowe będą przyspieszone dzięki regulacjom dopuszczającym możliwość sporządzania elektronicznego uzasadnienia wyroku oraz wprowadzenie zasady, zgodnie z którą sędzia, którego dotyczy wniosek o wyłączenie, będzie nadal realizować przypisane mu czynności, z wyjątkiem wydania orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie. Referendarze sądowi będą mogli dokonywać wszystkich czynności w postępowaniu upominawczym.

Na wniosek wierzyciela, za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego, w którym znajdą się obwieszczenia o licytacji, możliwa będzie egzekucyjna sprzedaż ruchomości. Dostęp do tego systemu mają zapewnić sądy rejonowe. Wprowadzone mają być również przepisy umożliwiające elektroniczne zajęcie rachunków bankowych, co obniży koszty i przyspieszy procedurę zajęć. Banki zostaną zobowiązane do utworzenia i prowadzenia systemu obsługującego zajęcia wierzytelności z rachunków.

Źródło: KPRM

Pt., 30 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka