Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zadania powiatu w zakresie ochrony zdrowia i sposób ich realizacji

Zadania powiatu w zakresie ochrony zdrowia i sposób ich realizacji fotolia.pl

Powiat obowiązany jest wykonywać określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym - w tym w szczególności w zakresie promocji i ochrony zdrowia (art. 4 ust. 1 pkt 2 usp).

Powiat dysponuje majątkiem nieruchomym i ruchomym oraz dochodami. Obowiązkiem powiatu jest tak prowadzić działalność, by zaspokajać potrzeby społeczności lokalnej - w tym w szczególności z zakresu edukacji publicznej oraz promocji i ochrony zdrowia (art. 4 ust. 1 pkt 2 usp).

Realizacja tych obowiązków ustawowych nie może być osiągnięta przez zaniechanie działalności w tych dziedzinach i likwidację placówek publicznych (np. przez zastąpienie placówek publicznych placówkami niepublicznymi; wyrok NSA z: 9.2. 2006 r. I OSK 1372/05, Lex 194880; 4 kwietnia 2013 r. I OSK 93/13).

Placówki niepubliczne, wobec których powiat nie ma żadnych skutecznych narzędzi egzekwowania świadczeń w tych dziedzinach, o fundamentalnym znaczeniu dla społeczności w XXI w., mogą uzupełniać działalność placówek publicznych, lecz nie mogą ich w całości zastąpić.

Źródło: CBOSA

Sob., 18 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka