Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego - warunki

Przyjęcie do szpitala psychiatrycznego - warunki fotolia.pl

Do szpitala psychiatrycznego może być przyjęta osoba z zaburzeniami psychicznymi, która posiada skierowanie do szpitala i wyraziła pisemną zgodę na przyjęcie. Skierowanie jest ważne 14 dni od jego wystawienia do dnia zgłoszenia się do dowolnego szpitala psychiatrycznego.

W sytuacjach nagłych np. gdy istnieje prawdopodobieństwo znacznego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta w krótkim czasie, skierowane nie jest bezwzględnie konieczne. Osoba przyjmowana musi jednak wyrazić zgodę na pobyt w szpitalu psychiatrycznym na piśmie. Jeżeli do szpitala ma być przyjęta osoba upośledzona umysłowa lub osoba z zaburzeniami świadomości, wówczas konieczna jest zgoda sądu opiekuńczego. W przypadkach nagłych jednak osoba tak zostaje przyjęta do szpitala psychiatrycznego natychmiast i dopiero później szpital występuje do sadu opiekuńczego o wyrażenie zgody.

Czasami występuje sytuacja, gdy pacjent przyjmowany jest do szpitala psychiatrycznego bez wyrażenia zgody na umieszczenie w placówce, muszą być jednak wtedy spełnione ściśle określone warunki. W szpitalu psychiatrycznym może być leczona bez zgody tylko osoba chora psychicznie i tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu lub zdrowiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. O przyjęciu do szpitala takiej osoby decyduje wówczas lekarz po osobistym zbadaniu chorego i zasięgnięciu w miarę możliwości opinii innego psychiatry lub psychologa. O przyjęciu bez zgody w ciągu 48 godzin powinien być zawiadomiony kierownik jednostki leczniczej. On z kolei ma obowiązek w ciągu 72 godzin zawiadomić o zaistniałym fakcie sąd opiekuńczy. Sędzia winien wysłuchać osobę umieszczoną bez zgody w szpitalu psychiatrycznym w ciągu 48 godzin, a wciągu 14 dni przeprowadzić rozprawę.

Źródło: RPP

Czw., 20 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek