Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP w sprawie sytuacji kadrowo-płacowej w Państwowej Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej

ZPP w sprawie sytuacji kadrowo-płacowej w Państwowej Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej .

W ostatnim czasie do Związku Powiatów Polskich dochodziły liczne sygnały ze strony pracowników powiatowych inspektoratów weterynarii wskazujące na dramatyczną sytuację płacowo-kadrową tej grupy zawodowej.

W konsekwencji czego Zarząd ZPP zajął stanowisko, w którym czytamy:

"W związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, ale też w związku ze wzrostem zagrożeń epizootycznych, kompetencje Inspekcji Weterynaryjnej stopniowo rozszerzano m.in. o zadania związane z koniecznością zwalczenia ASF.

W ślad za dodatkowymi zadaniami nie szło jednak zabezpieczenie potrzeb finansowych weterynarii. Niski poziom wynagrodzeń oraz brak osób chętnych do pracy w Inspekcji Weterynaryjnej to problem nierozwiązany od dłuższego czasu. Odzespolenie Inspekcji Weterynaryjnej na szczeblu powiatowym dokonane ustawą z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw miało, w założeniu ustawodawcy, usprawnić funkcjonowanie Inspekcji. Przykład z polityką wynagrodzeniową w Inspekcji pokazuje, że cel ten nie został osiągnięty.

W administracji to czynnik ludzki jest tym, który decyduje o jakości wykonywanych zadań. Trudno jednak wymagać by instytucja prawidłowo wypełniania swoje zadania, jeżeli nie zabezpieczono środków na wynagrodzenia adekwatnych do potrzeb i kwalifikacji pracowników.

Zwracamy uwagę, że brak właściwego nadzoru weterynaryjnego lub jego osłabienie podważa wiarygodność naszego Państwa oraz może rodzić negatywne skutki dla całego sektora rolno-spożywczego."

Sob., 5 Mj. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka