Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakie jest nowoczesne ratownictwo medyczne

Jakie jest nowoczesne ratownictwo medyczne fotolia.pl

O tym jakie nowe technologie mogą przysłużyć się w ratowaniu życia i zdrowia rozmawiali uczestnicy konferencji „Ratownictwo medyczne – trendy i narzędzia wsparcia”.

Spotkanie odbyło się 5 października w Warszawie. Jego organizatorem była firma SuccessPoint, a patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Związek Powiatów Polskich.

Wykonywanie zawodu ratownika medycznego wymaga dobrej organizacji. Przy tej profesji nie obejdzie się także bez działania w zespole, a do tego potrzebna jest właściwa komunikacja i umiejętność korzystania z nowoczesnego sprzętu medycznego.

Dzisiejszy ambulans powinien być wyposażony w środki łączności bezprzewodowej. Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Warszawie opowiadał jak wyposażone są karetki Meditrans w Warszawie oraz jak działa system SWD PRM Dispacher służący do przyjmowania i nadawania zgłoszeń.

System ten pozwala na błyskawiczne przekazanie przyjętego wezwania do wybranego ambulansu za pomocą drukarki umieszczonej w aucie, bez konieczności informacji słownej. Dzięki niemu uwidocznia się tzw. zajętość zespołów, poprzez system statusów, co umożliwia określenie na jakim etapie wezwania jest obecnie dany zespół, bez konieczności kontaktu droga radiowa czy telefoniczna. System umożliwia ponadto uniknięcie dublowania poszczególnych zdarzeń dzięki wizualizacji listy wszystkich zdarzeń realizowanych obecnie przez ZRM. W sytuacji krytycznej pozwala na szczegółowe odtworzenie historii dla danego zdarzenia. Poprzez wykorzystanie baz danych możliwe jest określenie wydajności pracy dyspozytorów, określenie przedziałów czasowych o największym stopniu intensywności zgłoszeń, co umożliwia bieżące zmiany w poprawie funkcjonowania CD.

Niekiedy do potrzebującego wysyłany jest śmigłowiec ratunkowy. O takich sytuacjach przypomniał Marcin Podgórski, zastępca dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania w SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wezwanie śmigłowca ma sens, m.in. kiedy nie jest dostępny naziemny zespół ratownictwa medycznego, kiedy czas dotarcia i transportu naziemnym zespołem ratownictwa medycznego do szpitala specjalistycznego jest dłuższy niż śmigłowcem ratunkowym, na pomoc naziemnemu zespołowi ratownictwa medycznego, czy kiedy wiemy, że najbliższy miejsca zdarzenia szpital nie jest w stanie udzielić pomocy osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Marcin Podgórski przypomniał także o historii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce, jego zasobach. Pokazał także mapę lotnisk przyszpitalnych oraz miejsc gminnych. Podkreślał konieczność wspópracy służb lotnicznych z innymi.

Zgromadzeni dyskutowali także o roli pomocy psychologicznej dla ratowników medycznych, a także o współpracy służb w sytuacji kryzysowej na ziemi, w powietrzu i na wodzie.

Odbyły się także prezentacje firm produkujących oraz dystrybuujących sprzęt medyczny: DGT sp. Zo.o., Ekomark Sp. z.o.o. oraz RTcom.

Czw., 6 Prn. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska