Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie opolscy o problemach służby zdrowia

Starostowie opolscy o problemach służby zdrowia fotolia.pl

Finansowanie i funkcjonowanie służby zdrowia na Opolszczyźnie to główne tematy posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Opolskiego, które odbyło się 15 września w Opolu.

Spotkanie było okazją do porozmawiania z uczestniczącymi w spotkaniu: wicewojewodą Violettą Porowską oraz wicemarszałkiem Romanem Kolkiem. Starostowie oraz prezesi i dyrektorzy szpitali z poszczególnych powiatów zgłaszali problemy związane z funkcjonowaniem kierowanych przez nich placówek. Odnieśli się także do pisma z Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym mowa jest o tym, że w tym roku za nadwykonania fundusz nie będzie płacić w ogóle.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że od 1 lipca tego roku na rozpoczęcie nowych inwestycji w ochronie zdrowia (o wartości powyżej 2 mln zł) konieczna będzie zgoda wojewody. Co również istotne w 2018 roku powstanie Urząd Zdrowia Publicznego, który zastąpi Narodowy Fundusz Zdrowia. Tym samym część zadań centrali NFZ przejmie minister zdrowia, natomiast zadania dotyczące kontraktowania przejdą do wojewódzkich urzędów zdrowia. Natomiast do połowy przyszłego roku ma być gotowa mapa usług zdrowotnych.

Ponadto starostowie oraz prezesi i dyrektorzy szpitali dowiedzieli się ponadto, że do 2020 roku w regionie będzie dostępnych 22,5 mln euro unijnej pomocy na działania dotyczące rozwoju bazy medycznej oraz realizacji programów zdrowotnych. Pierwsze nabory mają być ogłoszone w ostatnim kwartale tego roku.

Ostatnim punktem obrad była sprawa dalszego funkcjonowania nyskiej chirurgii naczyniowej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Oddział może zostać zamknięty z powodu ograniczeń finansowych ze strony NFZ. Jeżeli sytuacja się nie zmieni od listopada br. nyska „naczyniówka" przestanie funkcjonować.

Starosta Czesław Biłobran zwrócił się z apelem o wsparcie w tej sprawie do wszystkich uczestników Konwentu. Czesław Biłobran podkreślił, że wypowiada się w imieniu ponad 300 tyś. mieszkańców, którzy czują się zagrożeni zapowiedzią likwidacji oddziału.

Wicemarszałek Roman Kolek stwierdził, że należy poczekać na nowe władze opolskiego oddziału NFZ i wrócić do dyskusji z ich udziałem. Jest wiele argumentów, które przemawiają za i przeciw dalszemu finansowaniu ze strony NFZ oddziału chirurgii naczyniowej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Nysie. Wicewojewoda Violetta Porowska podkreśliła, że sprawa jest jej znana i obecnie analizuje raporty z kontroli, która została przeprowadzona w PAKS w Nysie. Zarówno wicewojewoda jak i wicemarszałek stwierdzili, że w sprawie nyskiej „naczyniówki" nic nie jest przesadzone i należy nadal rozmawiać.

Źródło: powiat.nysa.pl

Czw., 22 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska