Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szpitalna mapa Polski. Jaka będzie jej przyszłość

Szpitalna mapa Polski. Jaka będzie jej przyszłość fotolia.pl

Przygotowane przez resort zdrowia mapy nie dają żadnych konkretnych wskazówek, kto oraz w jaki sposób ma regulować liczbę oraz rodzaj szpitalnych łóżek.

Takie twierdzenia usłyszeć można było podczas panelu dyskusyjnego pt. Szpitale w polityce zdrowotnej państwa – nowe otwarcie?, który odbył się 18 maja br. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Udział w wydarzeniu wziął m.in. Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Paneliści - przedstawiciele samorządów, szpitali, NFZ -  oceniali jak wygląda szpitalna mapa Polski – jaka była, jest a jaka będzie. Analizowali dane dotyczące lecznictwa stacjonarnego (m.in. baza, finanse, kadry). Uczestnicy panelu zastanawiali się także nad tym do jakiego modelu lecznictwa stacjonarnego zmierzamy. Przyglądali się propozycjom zmian w ustawie o działalności leczniczej. Omawiali główne założenia funkcjonowania sieci szpitali. Poruszali kwestie finansowania lecznictwa szpitalnego, w tym jakie będzie miejsce szpitali w systemie budżetowym i na mapach potrzeb zdrowotnych.

Nie brakło słów krytyki pod kątem niedoskonałości map potrzeb zdrowotnych oraz propozycji kupowania świadczeń dla mieszkańców. Marek Wójcik apelował, aby rządzący nie traktowali map potrzeb zdrowotnych jako narzędzia do uprawiania polityki. Wicemarszałek województwa śląskiego, Aleksandra Skowronek przypomniała, że wdrożenie map - zgodnie z dyrektywą UE - jest jednym z ważniejszych warunków uzyskiwania unijnych dotacji na ochronę zdrowia. Jednakże nie wiadomo, jak te mapy czytać w kontekście podziału środków unijnych.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 7 tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 r., jest Grupa PTWP SA.

Sob., 28 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska