Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ochrona przed pneumokokami. Szczepienia w programach zdrowotnych

Ochrona przed pneumokokami. Szczepienia w programach zdrowotnych fotolia.pl

Samorządy, które angażują się w finansowanie programów polityki zdrowotnej obejmujących szczepienia, które nie są ujęte w kalendarzu szczepień mogą uchronić mieszkańców przed wieloma chorobami.

11 kwietnia w Kielcach odbyła się konferencja pt. „Sukcesy samorządowych programów zdrowotnych w poprawie dostępności do szczepień ochronnych w województwie świętokrzyskim”.

Organizatorami spotkania byli: marszałek województwa świętokrzyskiego, prezydent miasta Kielce oraz Stowarzyszenie Parasol dla Życia – działające na rzecz osób cierpiących na skutek inwazyjnych chorób bakteryjnych. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego.

Podczas spotkania podsumowano aktualną sytuację epidemiologiczną i przedstawiono efekty realizowanych programów profilaktycznych. Dyskutowano nad możliwościami poprawy bezpieczeństwa dzieci oraz osób starszych z całego województwa Świętokrzyskiego wobec chorób zakaźnych stanowiących dla ich zdrowia największe wyzwanie. Eksperci mówiąc o priorytetach zwracali uwagę między innymi na konieczność ochrony dzieci i dorosłych przed pneumokokami, które powodują takie choroby jak posocznica zwana sepsą, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bakteriemia i zapalenie płuc z bakteriemią. Jak pokazują doświadczenia kieleckie, korzyści z realizacji programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych są ogromne, ale w skali województwa nadal niewystarczające dlatego warto, aby także inne samorządy z województwa świętokrzyskiego poszły za dobrym przykładem i przeznaczyły środki finansowe na tego typu działania.

- Powszechne szczepienia dzieci przeciw pneumokokom w pierwszych 2 latach życia powodują szybki efekt w postaci spadku zachorowań na zapalenie płuc. Powodują także spadek zachorowań na zapalenie ucha środkowego. W Kielcach już po roku od prowadzenia szczepień liczba dzieci chorujących na zapalenie płuc zmniejszyła się o 60%, a liczba zapaleń uszu o ok. 80 %. Obecnie zachorowania są nieliczne. Drugą korzyścią jest obserwowany spadek liczby zapaleń płuc wśród osób powyżej 65. roku życia. Są to przede wszystkim osoby pomagające w wychowaniu swoich szczepionych wnuków – mówi dr Marian Patrzałek.

- Od lat, mając na uwadze troskę o zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta konsekwentnie realizujemy programy profilaktyki szczepionkowej. Uratowaliśmy wielu młodych obywateli przed poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Jesteśmy dumni, że możemy pochwalić się tak dobrymi wynikami, że jesteśmy stawiani jako wzór dla innych samorządów. To była najlepsza decyzja i najlepsza inwestycja. Zachęcam więc inne samorządy do wyjścia z cienia i do wdrażania tego typu działań. Widzimy, że spotykają się one z ogromnym zainteresowaniem i poparciem lokalnej społeczności. Są bardzo doceniane. Dlatego zachęcam władze województwa do podjęcia działań profilaktycznych, aby jak najwięcej dzieci z naszego regionu miało szansę na bezpłatną ochronę przed bakteriami, które stanowią dla nich największe zagrożenie. Decyzja o wdrożeniu programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych o zasięgu wojewódzkim przyczyniłaby się do poprawy sytuacji epidemiologicznej w całym regionie. Dla mieszkańców województwa byłaby to korzyść nie do przecenienia, gdyż mogłaby mieć wpływ na uratowanie zdrowia lub życia niejednego dziecka. Pamiętajmy, że profilaktyka zdrowotna jest najbardziej opłacalną inwestycją. Dlatego zachęcamy do wdrażania programów profilaktycznych także inne samorządy - podaje Wojciech Lubawski Prezydent Miasta Kielce.

- Bardzo cieszymy się, że nasze samorządy angażują się w finansowanie programów polityki zdrowotnej obejmujących szczepienia, które nie są ujęte w kalendarzu szczepień. To cenne inicjatywy, które powinny być szeroko nagłaśniane, tym bardziej, że widzimy już pozytywne skutki tych działań – zachęca Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

- Zachęcamy lokalne samorządy do wdrażania dobrych programów zdrowotnych, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki szczepionkowej. Są efektywne, odpowiadają ważnej potrzebie zdrowotnej, są stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i ewaluacji. Pokazują to również opinie Prezesa AOTMiT: zdecydowana większość programów szczepionkowych uzyskuje pozytywną opinię. Są to działania o udowodnionej skuteczności. Dają zarówno korzyści zdrowotne jak i ekonomiczne – mówi Tomasz Jan Prycel, Market Access Audit. 

Pon., 11 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska