Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zaskarżenie programu polityki zdrowotnej JST przez organizacją pozarządową

Nieprzypisany: Nieprzypisany

Źródłem interesu prawnego w zaskarżeniu uchwały JST nie mogą być postanowienia statutu stowarzyszenia, skoro interes prawny musi wynikać z normy prawa powszechnie obowiązującego ustanowionego przez podmiot władzy państwowej. Cele Stowarzyszenia wymienione w postanowieniach statutu (ochrona zdrowia i godności człowieka, wpływanie na kształt polityki społecznej państwa) ukierunkowane są na ochronę interesów publicznych, a występowanie w obronie takich interesów nie jest przesłanką zaskarżenia w oparciu o art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 29 lipca 2015 r. sygn. II SA/Sz 629/14.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Stowarzyszenie złożyło skargę na uchwałę rady miasta w przedmiocie przyjęcia projektu programu zdrowotnego pt. "Gminnego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016 dla mieszkańców miasta Szczecina". Sąd uznał, że uchwała w sprawie przyjęcia projektu programu zdrowotnego jest uchwałą z zakresu administracji publicznej, albowiem jej podstawą prawną są przepisy prawa publicznego zawarte w ustawie o samorządzie gminnym i ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Dalej podkreślono, że interes prawny do wniesienia skargi na uchwałę organu jednostki samorządu terytorialnego musi być własny, bezpośredni, realny i konkretny oraz wynikać z normy prawa powszechnie obowiązującego kształtującego sytuację prawną wnoszącego skargę. Przepis art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym nie daje podstaw do skarżenia uchwał organów gminy w interesie publicznym przez każdego, a nie wykazanie przez stronę skarżącą naruszenia własnego interesu prawnego, uniemożliwia dokonanie merytorycznej oceny zasadności skargi.

Źródło: CBOSA

Komentarz redakcji: Wyrok odnosił się do programów zdrowotny przyjmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, niemniej zawarte w nim tezy są aktualne w odniesieniu do obecnego brzmienia ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Pt., 30 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel