Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nierealne plany dotyczące opieki profilaktycznej

Nierealne plany dotyczące opieki profilaktycznej fotolia.pl

Wprowadzenie dodatkowych badań bilansowych, rozbudowanie badań dotychczasowych i dołożenie jeszcze kolejnych, przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki profilaktycznej nad dziećmi i młodzieżą, będzie bardzo trudne do zrealizowania, jeśli w ogóle możliwe - uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

- Fakt wprowadzenia czterech bilansów dodatkowo oznacza około 1,5 mln wizyt więcej w ciągu roku (według danych GUS w roczniku 2015 jest ok. 380 tys. dzieci). Ponieważ zaplanowane są trzy badania dodatkowe (2x morfologia w 3 i 12 miesiącu życia i 1x badanie moczu w 6 roku życia) oznacza to kolejne 1,14 mln wizyt kontrolnych. Ze względu na rozbudowaną część edukacyjną bilansów wizyta taka nie będzie krótsza niż 30 minut, a prawdopodobnie dużo dłuższa. Widać doskonale, że głównym problemem, uniemożliwiającym realizację tych zapisów będzie czas i zasoby ludzkie - mówi dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Niepokoi również zapis w Ocenie Skutków Regulacji, gdzie założono, że regulacja nie będzie miała wpływu na sektor finansów publicznych. Świadczenia (...) są finansowane przez NFZ w ramach tzw. stawki kapitacyjnej (...). Czy zatem bez wzrostu stawki planuje się zwiększenie liczby wizyt i zakresu działania lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej?

Projekt rozporządzenia został opracowany na bazie doświadczeń podmiotów, które nie działają w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. A konsultacje powinny w pierwszej kolejności obejmować środowisko lekarzy, pielęgniarek, położnych i dentystów, którzy takie zapisy mają wdrażać. W przedstawionej formie przepisy są niemożliwe do zrealizowania nie tylko ze względów finansowych, ale również organizacyjnych.

Niestety, po raz kolejny Ministerstwo Zdrowia przedstawia projekt bez jakichkolwiek wcześniejszych konsultacji ze środowiskiem, bez pilotaży czy rzetelnych analiz wykonalności takiego projektu.

Źródło: Konfederacja Lewiatan.

Czw., 29 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna