Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szpitale powiatowe w sprawie pilnej poprawy sytuacji finansowej

Szpitale powiatowe w sprawie pilnej poprawy sytuacji finansowej fotolia.pl

Zwiększenie wartości kontraktów dla szpitali powiatowych o 25% w zakresie podstawowych świadczeń medycznych, wzrost wartości punktu procedur medycznych – to część z postulatów porozumienia szpitali.

8 października br. Ogólnopolskie Porozumienie Szpitali Powiatowych (OPSP) złożyło wniosek do Mariana Zembali, ministra zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do poprawy sytuacji finansowej szpitali powiatowych działających w obecnym systemie opieki zdrowotnej.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta i pracowników OPSP wnosi o jak najszybsze podjęcie działań, które w szczególności zmierzałoby do zwiększenia wartości kontraktów dla szpitali powiatowych o 25% w zakresie podstawowych świadczeń medycznych, nie wliczając wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych. – Szpitale powiatowe w większości pełnią rolę podmiotu leczniczego działającego w trybie ostro-dyżurowym, czyli pełnej gotowości do pracy, bez względu na rodzaj przypadków z jakimi muszą uporać się od najmniejszych porad ambulatoryjnych po przypadki wysoce specjalistyczne związane z przekazaniem zabezpieczonego pacjenta do ośrodka o wyższym poziomie referencyjnym. Obecnie przy dzisiejszym finansowaniu świadczeń medycznych nasza sytuacja finansowa staje się dramatyczna. Nie jesteśmy w stanie bardziej ograniczać kosztów naszej podstawowej działalności ze względu na brak spełnienia wymagań NFZ i w konsekwencji utratę kontraktu lub spowodowanie zdarzenia medycznego, którego każdy z nas chce uniknąć – czytamy w stanowisku.

OPSP podkreśla też, że środki otrzymywane od NFZ są tak niskie, że nie pozwalają na wygospodarowanie jakichkolwiek oszczędności, wystarczają bowiem jedynie na pokrycie zobowiązań publicznoprawnych o częściowo cywilnoprawnych. Wzrost płacy minimalnej, podwyżki cen usług i towarów nie ułatwiają sytuacji – powodują bowiem brak płynności finansowej w stosunku do partnerów handlowych bez których szpitale nie mogą funkcjonować. Dlatego podwyżka jest jedyną drogą, która umożliwi wykorzystanie zasobów szpitali i zwiększy możliwość realizacji procedur specjalistycznych w ramach obecnych umów i zasobów.

Dodatkowo oburzający jest obecny zapis rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września br. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. OPSP wyraża obawy co do możliwości utrzymania obietnic złożonych przez resort zdrowia w kwestii zapewnienia środków finansowych w przyszłych budżetach NFZ. – Czy kwestia kolejnych wzrostów wynagrodzeń nie tylko personelu pielęgniarskiego nie spadnie znowu na barki kierowników podmiotów leczniczych? – pyta Zbyszko Przybylski, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych..

Następnym postulatem OPSP jest wzrost wartości punktu za procedury medyczne, która nie została zmieniona od kilku lat. Wynosi ona 52 zł i jest stanowczo za mała. – Po co rocznych „negocjacjach” z NFZ otrzymujemy propozycje mniejszego kontraktu w kwestii liczby punktów, co w przeliczeniu na obecną wartość punktową globalnie powoduje zmniejszenie naszych przychodów przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich obowiązujących standardów, obowiązku spełnienia wymagań oraz podnoszenia kosztów stałych gotowości personelu do pracy – tłumaczy Przybylski.

Kolejną kwestią do zmiany jest wartości kontraktów w zakresie POZ – Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej i Pielęgniarskiej. Zdaniem Porozumienia także i ona powinna wzrosnąć. – Żądamy natychmiastowego podniesienia wzrostu nakładów na POZ – Nocna i Świąteczna Opieka Lekarska Pielęgniarska dla pacjentów naszych i PZ dla możliwości utrzymania tych świadczeń w naszych podmiotach i możliwości zatrudnienia lekarzy, których już brakuje i za chwilę w konsekwencji staniemy przed faktem wypowiedzenia tych umów, które POZ w ogóle nie chcą podpisywać (PZ) z jednego tylko powodu – a mianowicie „braku opłacalności” i ciężkiej nocnej pracy – czytamy we wniosku.

Ostatnim już punktem pisma OPSP jest jednakowa wycena punktu w SOR i IP. Izba przyjęć wykonując niejednokrotnie te same procedury, które są w zakresie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego powinna mieć również wycenę wartości punktu na poziomie 52 zł.

Postulaty zawarte we wniosku spotkały się już ze zrozumieniem wśród organów prowadzących szpitale powiatowe. Przykładem jest stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego podjęte 9 października br. w Korycinach, o czym piszemy w Dzienniku Warto Wiedzieć (artykuł: Trzeba zwiększyć nakłady finansowe na szpitale powiatowe).

Czw., 29 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska