Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O karcie zgonu na zespole zdrowia

O karcie zgonu na zespole zdrowia fotolia.pl

Tematem ostatniego posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST był m.in. podniesiony przez ZPP problem wydawania kart zgonu. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zadeklarowali, że prace grupy roboczej odpowiedzialnej za przygotowanie nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych rozpoczęły się, a sam projekt ustawy ma być gotowy do marca 2016 r. Do tego czasu z problemem samorządy będą musiały sobie radzić same.

Ministerstwo Zdrowia nie widzi możliwości prawnych do przyjęcia w międzyczasie nowego rozporządzenia do ustawy na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z uwagi na niezgodność upoważnienia ustawowego do wydania rozporządzania z przepisami Konstytucji.

Z pozostałych spraw, które były przedmiotem posiedzenia dużą grupę stanowiły projekty rozporządzeń MPiPS:

  • zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie Pracy;
  • w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków;
  • zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika;
  • zmieniającego rozporządzenie w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej;
  • w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu zasiłków dla opiekunów – wysłano;
  • w sprawie sprawozdań z realizacji zadań przewidzianych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów;
  • w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadcz rodzinnych;

Z uwagi na niezakończone konsultacje społeczne przyjęto, że projekty zostaną zaopiniowane w trybie obiegowym po otrzymaniu przez samorządy nowych wersji.

Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi, będzie opiniowany na posiedzeniu plenarnym. Przedstawiony przez resort projekt założeń nie pozwala na ocenę jakie rozwiązania w zakresie organizacji zajęć rehabilitacyjnych oraz monitoringu izb wytrzeźwień zostaną wprowadzone w przepisach, w związku z powyższym nie można ocenić skutków finansowych wejścia w życie przepisów.

Uzgodniono projekt Informacji o realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w 2014 r. oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych . W obu przypadkach opinia zespołu jest wiążąca.

Uzgodniono również projekt rozporządzenia w sprawie przekazywania informacji o programach polityki zdrowotnej oraz wzoru dokumentu zawierającego te informacje oraz projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego oraz projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego (znaczna część uwag zgłoszonych przez samorządy została uwzględniona).

Niedz., 18 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel