Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Charakter uchwały w przedmiocie nadania statutu podmiotowi leczniczemu

Charakter uchwały w przedmiocie nadania statutu podmiotowi leczniczemu fotolia.pl

Uchwała w sprawie statutu podmiotu leczniczego zawiera przepisy generalne i abstrakcyjne.

O generalności uchwały decyduje fakt, że na brzmienie przepisów uchwały będzie mógł się powołać się każdy. W szczególności określenie w statucie podmiotu leczniczego takiego elementu, jak cele i zadania podmiotu a także firmy podmiotu, odpowiadającej rodzajowi i zakresowi udzielanych świadczeń zdrowotnych, wskazuje na możliwość powołania się na treść statutu przez każdą osobę korzystającą z udzielanych przezeń świadczeń. Dodatkowo konieczność określenia w statucie sposobu i warunków udzielania świadczeń wynika także z art. 23 ustawy z 2011 r. o działalności leczniczej, zgodnie z którym sprawy dotyczące sposobu i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, nieuregulowane w ustawie lub statucie, określa regulamin organizacyjny ustalony przez kierownika. Jeśli zaś chodzi o abstrakcyjność przepisów uchwały to nic innego, jak możliwość wielokrotnego stosowania jej przepisów.

Ustawodawca zastrzegł, że zadania podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą reguluje organ stanowiący gminy w drodze nadanego przez siebie statutu dla tej jednostki. Dopuszczenie możliwości (poprzez użycie wyrażenia: w szczególności) określenia temu podmiotowi leczniczemu innych zadań nie wymienionych w statucie i w innym trybie niż zmiana statutu musi zostać uznane za działanie naruszające obowiązujący porządek prawny. Takie sformułowanie świadczy bowiem o niekompletnym wskazaniu zadań podmiotu leczniczego, co stanowi istotne naruszenie art. 42 ust. 2 pkt 3 ustawy z 2011 r. o działalności leczniczej. Z brzmienia tego przepisu wynika bowiem, że podstawowa działalność prowadzona przez podmiot leczniczy musi być określona. Przepis ten wskazuje zatem wyraźnie, że skoro podstawowa działalność ma być określona, to oznacza to, że ma ona zostać w statucie skonkretyzowana poprzez określenie obszaru tej działalności w sposób precyzyjny i nie pozwalający na dookreślanie dziedzin tej działalności poza statutem.

Powyższe oznacza, że statut podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą powinien w sposób wyczerpujący określać jego zadania, tak aby nie było wątpliwości jakie zadania wykonuje.

Źródło: Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego z dnia 13 grudnia 2012 r. NK-N7.4131.1068.2012.AM5

Pt., 18 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka