Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świadczenia zdrowotne w zakresie terapii i rehabilitacji współuzależnienia oraz profilaktyki członków rodzin osoby uzależnionej od alkoholu pod lupą RPP

Świadczenia zdrowotne w zakresie terapii i rehabilitacji współuzależnienia oraz profilaktyki członków rodzin osoby uzależnionej od alkoholu pod lupą RPP fotolia.pl

Rzecznik Praw Pacjenta zauważając problem uprawnień do bezpłatnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych w zakresie terapii i rehabilitacji współuzależnienia oraz profilaktyki członków rodzin osoby uzależnionej od alkoholu, dotkniętych następstwami nadużywania alkoholu przez osobę uzależnioną oraz sposobu finansowania tych świadczeń, pod koniec marca br. wystąpił w tej sprawie do Ministra Zdrowia.

Na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 23 ust. 1) członkowie rodziny osoby uzależnionej od alkoholu, dotknięci następstwami nadużywania alkoholu przez osobę uzależnioną, uzyskują w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w zakresie leczenia odwykowego oraz wojewódzkich ośrodkach terapii uzależnienia i współuzależnienia świadczenia zdrowotne w zakresie terapii i rehabilitacji współuzależnienia oraz profilaktyki. Za świadczenia te od wymienionych osób nie pobiera się opłat.
 
Warunki udzielania i zakres świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także zasady i tryb finansowania tych świadczeń określa ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zgodnie z art. 12 pkt 2 ww. ustawy, do bezpłatnego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego mają prawo jedynie osoby uzależnione od alkoholu. Rzecznik Praw Pacjenta zauważył w przepisach brak określenia uprawnień do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych bezpłatnie bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego członkom rodzin osoby uzależnionej od alkoholu, dotkniętych następstwami nadużywania alkoholu przez osobę uzależnioną - które to świadczenia przysługują im bezpłatnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
 
W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się do Ministra Zdrowia o przedstawienie stanowiska w tej sprawie i podjęcie stosownych działań legislacyjnych w tym zakresie.

Minister Zdrowia przyznał, iż przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pomijają osoby, o których mowa w art. 23 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Minister Zdrowia zaznaczył również, że intencją ustawodawcy formułującego treść art. 23 ww. ustawy było zapewnianie dostępu do nieodpłatnej pomocy w zakresie redukowania skutków problemów alkoholowych doświadczanych przez członków rodzin osób uzależnionych od alkoholu – co jest istotnym elementem poradzonej polityki antyalkoholowej.
 
Minister poinformował również, że zostaną podjęte działania legislacyjne mające na celu rozważnie możliwości zapewnienia członkom rodziny osoby uzależnionej od alkoholu, dotkniętych następstwami nadużywania alkoholu przez osobę uzależnioną bezpłatnych świadczeń zdrowotnych we właściwym zakresie bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.
 
Z wystąpieniem Rzecznika Praw Pacjenta można zapoznać się TUTAJ.
 
Natomiast z odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia TUTAJ.

Źródło: BPP

Pt., 8 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka