Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Istotny element uchwały o likwidacji SPZOZu

Istotny element uchwały o likwidacji SPZOZu fotolia.pl

Elementem istotnym elementem uchwały w przedmiocie likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest wskazanie daty zaprzestania świadczeń zdrowotnych.

Zgodnie z art. 60 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej likwidacja samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej następuje w drodze rozporządzenia, zarządzenia albo uchwały właściwego organu podmiotu tworzącego. W myśl ust. 2 cytowanego artykułu" rozporządzenie, zarządzenie albo uchwała o likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej zawiera w szczególności:

  1. określenie zakładu podlegającego likwidacji;
  2. oznaczenie dnia zaprzestania udzielania świadczeń zdrowotnych, nie wcześniej niż 3 miesiące od dnia wydania rozporządzenia, zarządzenia albo podjęcia uchwały;
  3. oznaczenie dnia otwarcia likwidacji, nie później niż 30 dni od dnia, o którym mowa w pkt 2;
  4. określenie sposobu i trybu zadysponowania składnikami materialnymi i niematerialnymi;
  5. oznaczenie dnia zakończenia likwidacji.

Rozporządzenie, zarządzenie albo uchwała o likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej stanowi podstawę do jego wykreślenia z:

  1. rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w art. 100, z dniem zaprzestania udzielania świadczeń zdrowotnych;
  2. Krajowego Rejestru Sądowego z dniem zakończenia likwidacji.

Ponad to okres od dnia otwarcia likwidacji do dnia jej zakończenia nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. W przypadku wydania rozporządzenia, zarządzenia albo uchwały, o których mowa w ust. 2, nie można przedłużać terminu zakończenia likwidacji.

Elementy składowe uchwały, zostały wskazane w art. 60 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej poprzedzone zwrotem " w szczególności", co oznacza, że jest to co prawda wyliczenie przykładowe, ale określenie powyższych kwestii stanowi niezbędne, obligatoryjne minimum, które winno zostać uregulowane w przedmiotowej uchwale.

Art. 60 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej nakłada na radę między innymi obowiązek oznaczenia dnia zaprzestania udzielania świadczeń zdrowotnych, nie wcześniej niż 3 miesiące od dnia wydania rozporządzenia, zarządzenia albo podjęcia uchwały. Określenie dnia zaprzestania udzielania świadczeń zdrowotnych jest elementem istotnym uchwały, bowiem zgodnie z ustępem 3 omawianego artykułu rozporządzenie, zarządzenie albo uchwała o likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej stanowi podstawę do jego wykreślenia z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w art. 100 ustawy o działalności leczniczej, z dniem zaprzestania udzielania świadczeń zdrowotnych, natomiast z dniem zakończenia likwidacji samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej podlega wykreśleniu z Krajowego Rejestru Sądowego.

Źródło: Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego z dnia 27 listopada 2013 r., NK-III.4131.295.2013.ASO

Pt., 8 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka