Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szpitale powiatowe pod kreską

Szpitale powiatowe pod kreską fotolia.pl

Podczas grudniowego posiedzenia KWRziST, na wniosek ZPP,   informację dotyczącą kontraktowania świadczeń na 2015 rok w szpitalach powiatowych przedstawił Tadeusz Jędrzejczyk, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

W swoim wystąpieniu powiedział m.in., że ze względu na przyjęcie tzw. pakietu onkologicznego i zniesienie limitów w leczeniu onkologicznym pacjentów zmienią się warunki finansowe niektórych szpitali powiatowych – ze względu na zakres udzielanych w nich świadczeń (szpitale nie mające oddziałów onkologicznych nie zyskają więcej środków).

- Na temat kontraktowania odbyłem spotkania z Forum Powiatów, odbyły się też dwa spotkania z przedstawicielami szpitali powiatowych, reprezentujących 10 województw. Podpisaliśmy wczoraj porozumienie składające się z 5 punktów, dotyczące tak naprawdę interpretacji zarządzeń prezesa NFZ. Wyjaśniliśmy wszelkie różnice. Mamy też deklarację ministra Neumanna, że kwestie docelowego modelu szpitali powiatowych w zmieniającej się rzeczywistości demograficznej i społecznej będą przedmiotem prac przy okazji tworzenia map zdrowotnych. – mówił prezes NFZ.

Burmistrz Piotr Lech  (do niedawna starosta milicki) skrytykował montaż finansowy pakietu onkologicznego, argumentując, że przez to przyszły rok będzie kolejnym, kiedy szpitale powiatowe nie dostaną większych środków finansowych na realizację świadczeń zdrowotnych. W ubiegłym roku podpisywano umowy pod warunkiem, że na 2015 r. nakłady się zwiększą. Pozostawienie finansowania nominalnie na tym samym poziomie de facto oznacza ich zmniejszanie, gdyż koszty funkcjonowania szpitali nieustannie rosną.

Prezes Jędrzejczyk przyznał, że nakłady na oddziały onkologiczne się zwiększają, ale trzeba pamiętać, że leczenie nowotworów będzie nielimitowane – do wysokości kosztów, a więc trzeba zwiększyć ich finansowanie. Dodał też, że Polska jest krytykowana przez Unię Europejską za zbyt wysokie nakłady na lecznictwo szpitalne, zamiast na leczenie ambulatoryjne, które jest tańsze. Jednak jego zdaniem generalnie następuje wzrost wartości kontraktów na leczenie szpitalne, choć różnie to wygląda w różnych placówkach.

Źródło: ZMP

Pon., 29 Gr. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka