Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej

Posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej fotolia.pl

17 października 2014 r. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W toku posiedzenia przedstawiono następujące projekty aktów prawnych do zaopiniowania przez stronę samorządową:

  • projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie środowiskowych domów samopomocy. Z uwagi na fakt, że projekt rozporządzania w wersji po konsultacjach społecznych został przedłożony w ostatniej chwili i zawierał istotne zmiany (m.in. wycofanie się resortu ze obniżenia standardów zatrudnienia w domach typu A) projekt zostanie ponownie przedłożony do zaopiniowania na kolejnym posiedzeniu.
  • projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania przez Agencję Rynku Rolnego wypłat w ramach realizacji PO „Pomoc Żywnościowa 2014-2020”. Projekt został zaopiniowany pozytywnie.
  • projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt został zaopiniowany negatywnie przez stronę samorządowa. Przedstawiciele ZPP zwrócili uwagę, że bez zwiększenia środków przekazywanych z PFRON samorządom powiatowym, zmiana rozporządzenia spowoduje, że w skali kraju zmniejszy się liczba osób niepełnosprawnych, które będą mogły skorzystać z dofinansowania, którego to aspektu projektodawcy w ogóle nie brali pod uwagę.
  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu ochrony zdrowia, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Projekt został zaopiniowany pozytywnie.
  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie izb wytrzeźwień i placówek wskazanych lub utworzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego. Ustalono, że do następnego posiedzenia strona rządowa odpowie na zgłoszone w toku posiedzenia uwagi do rozporządzenia. Strona samorządowa zgłosił również postulat podjęcia przez Ministerstwo Zdrowia prac nad nowelizacją ustawy, celem uregulowania możliwości potrącenia z depozytu osoby przyjmowanej do izby wytrzeźwień należności za pobyt oraz kwestii związanych ze zwrotem depozytu alkoholowego.
  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych. Projekt został zaopiniowany pozytywnie.
  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Po wyjaśnieniach złożonych przez Ministerstwo Zdrowia na uwagi strony samorządowej, projekt został zaopiniowany pozytywnie.
  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Projekt został zaopiniowany negatywnie, z uwagi na niejasne możliwe skutki jednego z przepisów przejściowych dla świadczeniodawców. Strona rządowa przyznała, że nie jest w stanie przewidzieć treści zarządzeń Prezesa NFZ, który będzie stosował przepisy koszykowe przy ogłaszaniu konkursu w 2016 r. Dyskusja nad projektem ma powrócić na kolejnym posiedzeniu zespołu.
  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wzoru wniosku o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych poza granicami kraju. Projekt został zaopiniowany pozytywnie.
  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ustalenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Strona samorządowa zgłosiła jedną uwagę o charakterze legislacyjnym. Przedłożona treść projektu budzi wątpliwości co do zgodności z przepisami dyrektywy 2011/24/UE z dnia 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Przedstawiciele ministerstwa zobowiązali się do przeanalizowania zgłoszonego problemu do kolejnego posiedzenia.
Sob., 18 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel