Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

List Prezesa NRL do lekarzy i lekarzy dentystów – jak zgodnie z przepisami łączyć zatrudnienie i dyżury medyczne

List Prezesa NRL do lekarzy i lekarzy dentystów – jak zgodnie z przepisami łączyć zatrudnienie i dyżury medyczne fotolia.pl

Maciej Hamankiewicz, Prezes NRL wystosował list do lekarzy i lekarzy dentystów, w którym odnosi się do wątpliwości dotyczących form prawnych zabezpieczenia dyżurów medycznych.

Według Prezesa NRL, „w świetle obowiązujących przepisów, najbezpieczniejszą dla każdego lekarza i lekarza dentysty formą wykonywania zawodu w podmiocie leczniczym jest zatrudnienie i pełnienie dyżurów w ramach umowy o pracę w wymiarze godzin przewidzianym przez prawo pracy to jest maksymalnie 48 godzin tygodniowo z możliwością przedłużenia tej maksymalnej normy dla lekarzy, którzy dobrowolnie podpisali klauzulę opt-out.

Kolejną dopuszczoną przez prawo formą świadczenia przez lekarza usług medycznych na rzecz podmiotu leczniczego jest zawarcie umowy cywilno-prawnej (kontraktu) z podmiotem leczniczym przez lekarza działającego w formie praktyki lekarskiej wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego obejmującej całość wykonywanych czynności – zarówno tych, które mieszczą się w ramach normalnych godzin pracy czasu pracy, jak i tych, które wykonywane są w ramach dyżuru. Przy decydowaniu się na zawarcie takiej umowy cywilno-prawnej należy zadbać o precyzję zapisów dotyczących m. in. odpowiedzialności, kar umownych, zasad wynagradzania oraz zgody na udział lekarza w szkoleniach zawodowych.

Możliwe jest także zawarcie umowy o pracę z jednym podmiotem leczniczym oraz umowy cywilno-prawnej na dyżury jako praktyka lekarska z innym podmiotem leczniczym. Natomiast jednoczesne pozostawanie przez lekarza w stosunku pracy z podmiotem leczniczym i wykonywanie - w formie praktyki lekarskiej - dyżurów w tym samym podmiocie leczniczym na podstawie umowy cywilnoprawnej wymaga doprecyzowania ustawowego, bowiem rodzi ono wiele wątpliwości prawnych.”

Prezes Hamankiewicz podkreśla też w swoim liście, że „nie jest zadaniem lekarzy i lekarzy dentystów zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych na danym terenie. To rola państwa i samorządów terytorialnych. My jako lekarze i lekarze dentyści powinniśmy zadbać o bezpieczne warunki wykonywania naszego zawodu.”

Źródło: Naczelna Izba Lekarska

Pt., 29 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Marek Wójcik