Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Portrety szpitali – mapy możliwości” – kluczowy etap realizacji

„Portrety szpitali – mapy możliwości” – kluczowy etap realizacji fotolia.pl

Projekt „Portrety szpitali – mapy możliwości", realizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich, wszedł w kluczowy etap realizacji, czyli pełne badanie, obejmujące swoim zasięgiem szpitale w całej Polsce (więcej tutaj).

Kierownik Projektu Dariusz Wasilewski oraz eksperci związani z realizacją badania, począwszy od października, biorą udział w spotkaniach samorządowców i dyrektorów szpitali, przybliżając zainteresowanym ideę projektu, odpowiadając na pytania i wątpliwości.

Dzięki tym rozmowom i współpracy z ZPP projekt uzyskał poparcie niemal wszystkich Urzędów Marszałkowskich oraz Przewodniczących Konwentów Starostów w Polsce. Do Biura Projektu wpłynęły pisemne poparcia od Przewodniczących z województw: warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, mazowieckiego, opolskiego, lubuskiego oraz podlaskiego. Również Starostowie z Podkarpacia, na ostatnim spotkaniu 29 listopada 2013r. w Horyńcu Zdroju w Powiecie lubaczowskim, pozytywnie podeszli do udziału w projekcie. Przed zespołem realizującym projekt jeszcze jedno spotkanie ze Starostami z Pomorza.

Idea projektu została również poparta przez Ministerstwo Zdrowia. Sławomir Neumann, Sekretarz Stanu, w liście skierowanym do Biura Projektu pisze: „Wyrażam uznanie dla działań, które Państwo realizujecie na rzecz usprawnienia systemu ochrony zdrowia na szczeblu samorządowym. (...) projekt wydaje się odpowiednim narzędziem analitycznym zarówno dla szpitali, jak i podmiotów tworzących. Ponadto, efekty współpracy pomiędzy uczestnikami projektu, związane z realizacją ww. przedsięwzięcia, będą szczególnie cenne dla dalszych prac nad kształtowaniem lokalnej polityki ochrony zdrowia w Polsce oraz mogą stanowić efektywne narzędzie zarządcze dla kierowników podmiotów leczniczych (...)"

Benchmarking zarządzania szpitalami jest dużą innowacją, którą warto wykorzystać. Polska może być liderem nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu szpitala. Dlatego warto zwrócić uwagę na PORTRETY SZPITALI i jego użyteczność. Dariusz Wasilewski podkreśla, że „Benchmarking jest procesem identyfikacji i zrozumienia najlepszych praktyk i procesów zarządzania oraz ich przejmowania od najlepszych w celu wspomagania swego szpitala w po-prawie efektywności działania. My proponujemy unikatowy system, który ma promować jakość zarządzania poprzez określenie we wszystkich obszarach dotyczących szpitala (bez sfery medycznej) obiektywnych wskaźników."

Działania podejmowane w ramach projektu „Portrety szpitali – mapy możliwości" mają na celu stworzenie praktycznego narzędzia, które pomogą samorządowcom w bieżącym i strategicznym nadzorowaniu nad funkcjonowaniem szpitalami.

Głównymi korzyściami dla JST to:

  • systematyczne wprowadzanie poprzez ankietę informacji o szpitalu oraz przechowywanie jego danych źródłowych,
  • wygenerowanie benchmarków (wzorców) szpitala oraz ustalenie pozycji danego szpitala względem benchmarku (stopnia zbliżenia lub oddalenia od wzorca),
  • wypracowanie diagnoz stanu szpitali na podstawie wprowadzonych do systemu danych i informacji;
  • rankingi szpitali ze względu na różne wskaźniki ekonomiczne i operacyjne oraz uzyskane informacje o zmianie swojej pozycji w stosunku do okresów poprzednich,
  • zalecenia i rekomendacje (co i jak poprawić?) dla użytkownika, powiązane z uzyskaną diagnozą stanu szpitala.

Jeżeli ktoś z samorządowców nie zgłosił się do tworzonego ogólnopolskiego benchmarkingu może jeszcze skorzystać z bezpłatnej analizy – informacje na stronie www.portretyszpitali.pl i pod tel. 85 663 70 30

Pt., 6 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka