Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Śląscy samorządowcy o zasadach finansowania szpitali

Śląscy samorządowcy o zasadach finansowania szpitali fotolia.pl

Podczas ostatniego posiedzenia Konwentów Starostów Województwa Śląskiego tamtejsi samorządowcy przyjęli stanowisko w którym apelują m.in. do ministra zdrowia i prezesa NFZ w sprawie zmian zasad finansowania szpitali.

"Szpitale powiatowe pełnią niezwykle istotną rolę w systemie ochrony zdrowia w Polsce ze względu na ich dostępność dla osób potrzebujących opieki medycznej oraz charakter świadczonych usług" - informuje Andrzej Płonka, Przewodniczący Konwentu a jednocześnie Starosta Bielski. Jednocześnie dodając, że "Pomimo tego w ostatnich latach pogarszają się warunki finansowania szpitali powiatowych przez narodowego płatnika".

Zdaniem Śląskich Starostów, wyrażonym w podjętym stanowisku, ogromny niepokój budzi fakt, iż w planie finansowym Śląskiego Oddziału NFZ na rok 2014 nakłady na lecznictwo szpitalne przewidziano praktycznie na podobnym poziomie co w planie pierwotnym na rok 2013. Jednocześnie - jak podkreślają samorządowcy - w przypadku szpitali powiatowych poziom finansowania jest niższy aniżeli w roku 2013 w granicach od 0,2% do 3,8%.

Starostowie nie zgadzając się z taką propozycją sygnalizują, że w wyliczeniach nie wzięto pod uwagę wzrostu kosztów wynikających ze wzrostu inflacji oraz zwiększania przez regulatora i płatnika standardów zatrudnienia i wyposażanie podmiotów leczniczych.

Przyjęli zatem stanowisko, w którym zaapelowali do Ministra Zdrowia, Prezesa NFZ, Dyrektora Śląskiego Oddziału NFZ o podjęcie działań gwarantujących szpitalom powiatowym w 2014 roku środków nie niższych niż wynikające z umów na rok 2013 powiększonych o co najmniej 5 proc.

Głos ze Śląska jest kolejnym, który kładzie akcent na problematykę finansowania tego sektora, a jednocześnie wskazuje niezbędny próg zmiany, oszacowany na poziomie 5%, a który to pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie systemu.

Puentując samorządowcy podkreślają, że przyjęcie takiej zasady finansowania stanowić będzie podstawę dla osób zarządzających szpitalami powiatowymi do akceptacji propozycji aneksowania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych na rok 2014.

Sob., 23 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka