Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kara za pakiety medyczne dla seniorów

Kara za pakiety medyczne dla seniorów fotolia.pl

Przedsiębiorstwo zaprasza seniorów na badania i bezpodstawnie straszy ich złym stanem zdrowia – wszystko po to, żeby kupili drogie pakiety medyczne. UOKiK nałożył na firmę ponad 1,1 mln zł kary za naruszanie interesów konsumentów i niedozwolone postanowienia w umowach.

UOKiK prowadził przeciw firmie dwa postępowania – o naruszanie zbiorowych interesów konsumentów oraz o stosowanie klauzul niedozwolonych. Oba zakończyły się karami finansowymi, które w sumie wyniosły ponad 1,1 mln zł.

W sumie urząd stwierdził 5 praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów: niechciany telemarketing, ukrywanie handlowego celu pokazu, wprowadzanie w błąd co do stanu zdrowia, wywieranie niedopuszczalnego nacisku i ograniczanie prawa do odstąpienia od umowy. Nakazał spółce, aby przestała je stosować.

Firma organizuje spotkania według określonego schematu. Najpierw telefonicznie  zaprasza na bezpłatne badania, prelekcję czy zwiedzanie nowej przychodni. Dzwoniący nie mają wcześniejszej zgody na kontakt w celach marketingowych. Nie wspominają też, że podczas spotkania można będzie kupić pakiety medyczne. Na miejscu handlowcy najpierw wypytują przybyłych o ich kłopoty zdrowotne. Potem robią proste badanie pulsoksymetrem – czujnikiem zakładanym na palec. Następnie seniorzy słyszą diagnozę poważnych chorób, zalecenie natychmiastowej wizyty u specjalisty, krytykę państwowej służby zdrowia i propozycję rozwiązania problemu poprzez zakup pakietu medycznego za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Pracownicy przedsiębiorstwa naciskają, żeby umowę podpisać natychmiast. Nie pozwalają jej spokojnie przeczytać. Jadą nawet z klientem do banku po kredyt. Na dodatek sugerują w umowie, że nie będzie można od niej odstąpić w ciągu 14 dni bez ponoszenia konsekwencji. Nie jest to prawda. Konsument nie mógłby odstąpić od umowy, gdyby dotyczyła ona usług zdrowotnych, a w tym przypadku spółka sama ich nie świadczy, nawet nie zatrudnia lekarzy.

Urząd przyjrzał się także umowom zawieranym przez firmę. Znalazł w nich 5 postanowień niedozwolonychDotyczą: jednostronnej zmiany warunków umowy, automatycznego jej przedłużenia, braku możliwości wypowiedzenia oraz kar za wcześniejsze rozwiązanie umowy - wynoszących nawet 1800 zł.

Źródło: UOKiK 

Pt., 6 Wrz. 2019 1 Komentarz Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

emilia
0 # emilia 2019-09-10 20:57
Stan państwowej medycyny jest tak zły, że o pakiecie medycznym powinni pomyśleć wszyscy a nie tylko seniorzy.
| | |