Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w pieczy zastępczej

Zmiany w pieczy zastępczej fotolia.pl

Wprowadzenie centralnego rejestru zawierającego informacje o rodzinach zastępczych i kandydatach do pełnienia tych funkcji oraz o osobach zaczynających samodzielne życie zapowiedziało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – informuje Najwyższa Izba Kontroli w komunikacie z 8 maja br.

To realizacja jednego z wniosków NIK po kontroli w zakresie tworzenia i wsparcia rodzin zastępczych. Izba wnosiła wówczas o utworzenie centralnego banku danych rodzin zastępczych zawodowych i niezawodowych.

NIK argumentowała, że brak centralnego banku danych rodzin zastępczych (zawierającego informację o wolnych miejscach w pieczy zastępczej) znacznie utrudnia i wydłuża poszukiwanie domów dla dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej. Sądy dysponują bowiem wykazem rodzin tylko na poziomie powiatu, nie mają natomiast żadnych informacji o liczbie i sytuacji potencjalnych rodzin zastępczych w innych powiatach. Najwyższa Izba Kontroli, wnioskując o wprowadzenie centralnej bazy danych, opierała się także na opiniach rodziców zastępczych, którzy powtarzali: „Najbardziej oburzające jest to, że dzieci i rodziny podlegają rejonizacji, a między rejonami nie ma współpracy. Dzieci czekają na rodziny, powinny być już zabrane z domów rodzinnych, a nie ma ich gdzie umieścić, mimo że inne Powiatowe Centra Pomocy Rodzinom mają miejsca. Dla nas nie byłoby żadnej różnicy, czy dziecko jest z Opola, Gdańska czy Warszawy”.

Raport NIK o działaniach powiatów na rzecz tworzenia i wsparcia rodzin zastępczych dostępny jest tutaj 

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, rejestr prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma zawierać dane z całej Polski nie tylko o rodzinach zastępczych, ale i kandydatach zakwalifikowanych do pełnienia tej funkcji, a także o domach dziecka oraz osobach usamodzielniających się. Zmiany mają na celu przede wszystkim usprawnić kierowanie dzieci do pieczy zastępczej.

NIK od wielu lat zwraca uwagę, że system pozyskiwania kandydatów na rodziców zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka oraz system wsparcia już funkcjonujących rodzin zastępczych jest niewydolny. W 82 proc. powiatów objętych kontrolą NIK oraz tych, w których zasięgnięto informacji, wskazywano na niedobór rodzin zastępczych niezawodowych i zawodowych. Z raportu z 2017 r. wynika, że rodzin zastępczych nie tylko nie przybywało, ale ich liczba spadała. Tak jest do dziś.

Źródło: NIK

Niedz., 13 Mj. 2018 2 Komentarze Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska

Komentarze

Bozena
0 # Bozena 2018-05-18 18:34
Centralny rejestr nie ulepszy systemu.dobor rodziny do dziecka jest jego fundamentem.dzi eci sa roznymi deficytami i dane osobowe ktorych zdecydowanie zbyt wiele jest okreslone/jak ma sie do tego RODO?/ to nie to samo co predyspozycje rodziny. Dlaczego jedne powiaty cizeko pracuja zeby utrzymac rodziny zastepcze i pozyskiwac nowe a inne beda spokojnie wybierac wolne miejsca!!??moze lepiej oceniac tych co maja efekty a dyscyplinowac tych co niwiele czynia.moze zaczelaby sie madra wspolpraca miedzy powiatami?a tak kazdem PCPR jest bez efektow ale o pomoc prosic nie honor...a co jak rodzina nie wyrazi zgody na umieszczenie jej danych osobowych w centralnym banku? Wypowiedziec wspolprace????
| | |
Zofia
0 # Zofia 2018-06-07 10:40
Zmienić podejście do naboru na RZ. Po co rodzina musi odbywać wielogodzinne szkolenie zanim uzyska status RZ? Czy rodzina która poprawnie wychowała swoje dzieci lub je wychowuje bez zastrzeżeń służb i środowiska, nie może otrzymać dzieci cudzych? czy rodzina która dobrze wychowuje swoje dzieci nie potrafi zająć się innymi dziećmi? Czy nie wystarczyłaby rekomendacja MOPSu?Po co oboje małżonków musi odbywać szkolenie, czy nie wystarczy przeszkolić jednego z małżonków?Szkol ić już po przyjęciu dzieci? według potrzeb jakie rodzina dookreśli, jeśli zauważy u siebie potrzeby w trakcie pełnienia funkcji RZ lub potrzeby wynikną w trakcie współpracy rodziny z koordynatorem PCPR? Czy osoby mające doświadczenie w pracy z rodziną z tytułu swojej pracy zawodowej, nie są dość wyszkolone i doświadczone na RZ? Oceńcie sami, czy w ten sposób nie byłoby wiele więcej chętnych ludzi na stworzenie całkiem dobrze przygotowanych do pełnienia funkcji RZ.
| | |