Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wystarczy pieniędzy na zadania fakultatywne pup

Wystarczy pieniędzy na zadania fakultatywne pup fotolia.pl

Resort pracy zapewnia, że w Funduszu Pracy nie zabraknie środków na finansowanie zadań fakultatywnych.

Urzędom pracy groziło zmniejszenie aż o 60 % środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań fakultatywnych w 2016 r. Taki był plan pierwotny plan finansowy na 2016 r. I było to zdecydowanie za mało. W odpowiedzi na takie zamierzenia Rada Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy pismem z 21 grudnia 2015 r. zwróciła się do Elżbiety Rafalskiej, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z prośbą o dokonanie szczegółowej analizy rzeczywistych potrzeb powiatowych urzędów pracy (pup) na finansowanie wydatków fakultatywnych i zmianę decyzji w zakresie wysokości środków finansowych przeznaczonych na wykonanie tych zadań w 2016 r.

W ocenie Rady przyznanie pup tak bardzo ograniczonych środków finansowych w stosunku do roku 2015 zakłóciłoby prawidłową realizację zadań. W szczególności dotyczyć to miało:

•          komunikowania się z osobami bezrobotnymi i pracodawcami, instytucjami (ZUS, urząd skarbowy),

•          opracowywania i rozpowszechniania informacji o usługach rynku pracy,

•          wypłacania dodatków do wynagrodzeń kluczowych pracowników,

•          obowiązkowego doskonalenia kadr publicznych służb zatrudnienia,

•          rozwoju i utrzymania systemów informatycznych.

- Zadania te są finansowane ze środków Funduszu Pracy na podstawie art. 108 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i nie ma możliwości ich finansowania z innych źródeł – przypominał w piśmie Jerzy Kędziora, przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy.

Projekt ustawy budżetowej na 2016 r. dotyczący m.in. planu finansowego Funduszu Pracy był przedmiotem posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny 30 grudnia 2015 r. O środkach na Fundusz Pracy mówił na nim Stanisław Szwed, sekretarz stanu w resorcie pracy. Skupił się jednak na tym, jakie środki przeznaczone zostaną na realizację zadań obowiązkowych. Zapewniając, m.in. o tym, że stabilność Funduszu jest potwierdzona. Obecny na spotkaniu Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich zwrócił uwagę na kwestie zadań fakultatywnych. Powołał się przy tym na stanowisko Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy. - Udało się podnieść  planowane środki  na zadania faklultatywne o ok. 200 mln, czyli do poziomu z roku 2015. Nie ma zagrożenia, że tych środków nie będzie – w odpowiedział wiceminister Szwed. Zapewnił również, że pisma informujące o zmianie zostały już rozesłane do urzędów.

Niedz., 10 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska