Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zatrudnianie psychologów w placówkach wsparcia dziennego

Zatrudnianie psychologów w placówkach wsparcia dziennego fotolia.pl

Artykuł 26 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wskazuje jakie osoby mogą pracować z dziećmi w placówce wsparcia dziennego.

Obok wychowawców, pedagogów, terapeutów i opiekunów ustawa wskazuje także na psychologów.

W przypadku psychologa konieczne jest posiadanie prawa wykonywania zawodu psychologa w rozumieniu ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.

Zgodnie z art. 7 przywołanej ustawy prawo wykonywania zawodu psychologa powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów.

I tutaj pojawia się istotny problem

Ponieważ nadal nie ukonstytuowały się organy samorządu zawodowego psychologów to psychologowie nie mają możliwości uzyskania wpisu na listę psychologów. Dlatego też rozważa się obecnie uchylenie przepisów przywołanej ustawy.

Odmienność poglądów

W związku z powyższym pojawiają się istotne rozbieżności w poglądach na temat możliwości zatrudniania psychologów. Z jednej strony z uwagi na fakt obowiązywania tych przepisów i brak możliwości uzyskania przez psychologa prawa wykonywania zawodu uznaje się, że teoretycznie nie ma obecnie prawnej (w rozumieniu wskazanej ustawy) możliwości zatrudniania ich w placówkach wsparcia dziennego. Ustawa wymaga bowiem od psychologa posiadania odpowiedniego tytułu zawodowego, a nie tylko tytułu magistra psychologii.

Z odmiennych opinii i ten drugi kierunek zdecydowanie podzielam wynika jednak, iż wobec niemożności praktycznego zastosowania ustawy zatrudnienie psychologów w rozumieniu osób, które ukończyły studia na takim kierunku, jest jak najbardziej możliwe.

Pt., 1 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka