Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Strona Internetowa bez Barier

Strona Internetowa bez Barier fotolia.pl

Rusza kolejna, VII edycja Konkursu, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych i innych narażonych na zjawisko wykluczenia cyfrowego.

Konkurs organizowany jest przez Fundację Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Swoim patronatem honorowym objęli go: Minister Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak podaje Fundacja Widzialni zaledwie 13% stron www instytucji publicznych spełnia minimalne wymagania dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. Tymczasem zgodnie z rozporządzeniem o KRI, od 1 czerwca wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne zobligowane są do posiadania serwisów internetowych zgodnych ze standardem dostępności WCAG 2.0 na poziomie AA.

Jednak zdaniem Artura Marcinkowskiego, Przewodniczącego Rady Fundacji Widzialni z każdym rokiem, świadomość wśród administratorów, redaktorów oraz twórców stron www rośnie, co realnie przekłada  się na poprawę dostępu do informacji dla osób narażonych na zjawisko wykluczenia cyfrowego.

Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim wziąć udział zarówno podmioty publiczne, jak i organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne. Serwisy oceniać będzie zespół składający się z ekspertów ds. dostępności stron www oraz osoby niewidome, niedowidzące i głuche. W przeprowadzonym audycie zostanie wykorzystana metodologia badania serwisów opracowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Fundację Widzialni.

Konkurs podzielony będzie na trzy etapy Podczas pierwszego etapu eksperci dokonają wstępnej selekcji typując 60 najlepszych serwisów. W drugim przeprowadzą badanie eksperckie  zgodności serwisu ze standardem WCAG, a podczas ostatniego etapu osoby niepełnosprawne sprawdzą m.in. dostępność formularzy, wyszukiwarek, menu i elementów multimedialnych. Wykonają również szereg zadań, których celem będzie określenie łatwości poruszania się po serwisie, odnalezienia informacji, łatwości nawigacji i ocena ogólnego wrażenia.

Serwisy wyróżniające się pod względem dostępności zostaną nagrodzone podczas konferencji „Cyfrowo Wykluczeni” w marcu 2016 w Sejmie RP.

Najlepsze serwisy zgłoszone do Konkursu zostaną wyróżnione kategoriach: strony podmiotów publicznych do 100 podstron i powyżej 100 podstron oraz strony podmiotów niepublicznych do 100 podstron i powyżej 100 podstron. Będą także kategorie specjalne: Najlepsi z najlepszych - dla wieloletnich uczestników Konkursu oraz strony powstałe w oparciu o szablony Polskiej Akademii Dostępności. Do pierwszej kategorii mogą zgłaszać się: urzędy administracji publicznej: rządowe i samorządowe (ministerstwa, urzędy miast, urzędy wojewódzkie, urzędy pracy, starostwa, itp), instytucje użyteczności publicznej (uczelnie wyższe, szkoły, placówki naukowo-badawcze, biblioteki, szpitale, policja, straż pożarna itp.). Do drugiej mogą zgłaszać się: organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia), przedsiębiorcy (firmy mikro, małe, średnie i duże), przedstawiciele różnych środowisk (przedstawiciele kół naukowych), osoby fizyczne.

Ze szczegółami konkursu można zapoznać się TUTAJ.

Tam też znajduje się formularz zgłoszniowy.

Pon., 14 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska