Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dojrzałość w sieci. Przeciw e-wykluczeniu seniorów

Dojrzałość w sieci. Przeciw e-wykluczeniu seniorów fotolia.pl

Koalicja "Dojrz@łość w sieci" oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych ogłaszają III edycję Konkursu "Dojrz@łość w sieci. Dobre Praktyki". Konkurs ma na celu popularyzację inicjatyw rozwijających umiejętności i zachęcających do korzystania z nowych technologii osoby powyżej 50. roku życia. W tym roku poszukiwane będą szczególnie projekty o międzypokoleniowym charakterze. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą od 1 do 31 października, a jego wyniki zostaną ogłoszone 12 grudnia br.

Jak pokazują badania (Raport Koalicji "Internet wzbogacił moje życie"), 100% osób, które posiadły umiejętność posługiwania się komputerem i internetem uważa, że jakość ich życia uległa poprawie. Praktyki zgłaszane do konkursu nie muszą się ograniczać do wykorzystania internetu, mogą także dotyczyć wykorzystania szeroko pojętych nowych technologii, w tym np. możliwości aparatów fotograficznych czy telefonów komórkowych wykorzystywanych w połączeniu z komputerem.

Do konkursu można zgłaszać działania z zakresu edukacji cyfrowej osób powyżej 50. roku życia, które mają zarówno charakter cykliczny, długofalowy, jak również jednorazowy. Poza prezentacją działania należy również pokazać jego wymiar indywidualny, czyli przykład konkretnej osoby, która skorzystała z uczestnictwa w danym przedsięwzięciu. Do zgłoszenia można dołączyć zdjęcia lub linki do stron www czy materiałów w serwisie YouTube. Przyznawane będą nagrody, między innymi w postaci tabletów i aparatów cyfrowych. Adresatami konkursu są organizacje, instytucje i firmy, które podejmują różnorodne działania na rzecz edukacji cyfrowej dojrzałych Polaków.

Od 1 do 31 października br. wnioski w formie opisów będą zgłaszane za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej Koalicji. W listopadzie br. kapituła konkursu, złożona z przedstawicieli różnych sektorów – administracji, biznesu, organizacji pozarządowych, mediów – dokona oceny wniosków typując zwycięzców oraz grupę wniosków, która będzie poddana głosowaniu internautów, w celu wyłonienia laureata nagrody publiczności. W dniach 24 – 30 listopada spośród 6 wybranych przez kapitułę praktyk internauci będą mogli w formie głosowania wybrać tę, która ich zdaniem jest najlepsza. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 12 grudnia br.

Najciekawsze przykłady dobrych praktyk zgłoszonych do konkursu będą promowane przez organizatorów oraz zostaną opisane w publikacji zamieszczonej m.in. na stronach internetowych Koalicji i Porozumienia. Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na www.dojrzaloscwsieci.pl.

Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci" powstała w marcu 2010 r. z inicjatywy UPC Polska i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Celem działań Koalicji jest zjednoczenie firm, organizacji pozarządowych, urzędów i instytucji na rzecz zachęcenia osób starszych do aktywnego korzystania z internetu. Współzałożycielami Koalicji zostały: Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, F-Secure, IBM, Microsoft, Onet.pl, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Członkami Koalicji są również Fundacja Aktywizacja, Fundacja Dobra Sieć, Fundacja Widzialni, Stowarzyszenie Społeczeństwa Wiedzy i Orange Polska. Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Krakowa oraz Deloitte. Koalicja ma charakter nieformalny i jest otwarta na kolejne podmioty, które chciałyby zaangażować się w kampanię na rzecz przeciwdziałania e-wykluczeniu osób starszych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji objęły ją swoim patronatem.

Źródło: www.kampaniespoleczne.pl

Niedz., 5 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: