Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych fotolia.pl

MPiPS rozpoczęło konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje informatyzację procedur obowiązujących szeroko rozumiany obszar pomocy społecznej w ramach projektu Emp@tia.

Celem nowelizacji jest m.in. umożliwieniu korzystania z danych gromadzonych w rejestrach utworzonych przez ministra właściwego do spraw rodziny oraz ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego przez organy publiczne realizujące ustawę o świadczeniach rodzinnych, ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawę o pomocy społecznej oraz o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z uwagi na potrzebę m.in. weryfikacji danych beneficjentów ubiegających się i pobierających świadczenia. Organy właściwe i samorządy województw będą mogły przetwarzać informacje również z obszaru świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej oraz systemu EKSMOoN (Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności) w celu weryfikacji danych dotyczących osób ubiegających się o świadczenia rodzinne lub odpowiednio o świadczenia z funduszu alimentacyjnego czy pomocy społecznej oraz członków ich rodzin w zakresie niezbędnym do realizacji zadań wynikających z przedmiotowych ustaw.

Kolejnym celem zinformatyzowaniu działań w zakresie świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Nowe przepisy mają umożliwić załatwienia sprawy przez obywatela przez Internet (złożenie wniosku i oświadczenia).

Projektodawcy przewidują wprowadzenie zasady pozyskiwania informacji niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego w formie elektronicznej bezpośrednio na poziomie organ – organ i zwolnieniu jednocześnie z takiego obowiązku beneficjentów.

Kolejna proponowana zmiana to upoważnienie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego, jako organu właściwego dłużnika, do bezpłatnego wglądu do centralnej ewidencji kierowców - bazy danych gromadzącej dane i informacje o osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, jak również o osobach nieposiadających uprawnień, w stosunku do których orzeczono środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Projekt przewiduje również umożliwienie zespołom orzekającym pozyskiwania danych o sytuacji zawodowej i społecznej osób, które złożyły wniosek o ustalenie niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności w drodze elektronicznej wymiany informacji.

Konsultacje społeczne potrwają do 9 października br. Ewentualne uwagi do projektu ustawy należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem dostępny jest http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/244384/katalog/244388

Pt., 26 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel