Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uprawnienia kandydatów na rodziców zastępczych do świadczeń rodzinnych

Uprawnienia kandydatów na rodziców zastępczych do świadczeń rodzinnych fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje w wystąpieniu do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, że ustawa o świadczeniach rodzinnych, wśród uprawnionych do ubiegania się o świadczenia rodzinne nie uwzględnia wszystkich osób faktycznie opiekujących się dzieckiem z mocy orzeczenia sądu, a ogranicza krąg opiekunów faktycznych do osób, które wystąpiły z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. W szczególny sposób problem ten uwidacznia się na przykładzie osoby, która wystąpiła do sądu rodzinnego o ustanowienie rodziny zastępczej dla dziecka, a sąd wydał postanowienie o umieszczeniu dziecka na czas trwania postępowania u kandydata na rodzica zastępczego.

Zdaniem Rzecznika osoba odpowiedzialna za dziecko, której Państwo powierzyło na pewien okres faktyczną pieczę nad dzieckiem, niezależnie od ostatecznego kształtu orzeczenia sądu oraz charakteru wniosku, ma prawo skutecznego domagania się pomocy ze strony Państwa w sprawowaniu opieki, a więc przynajmniej częściowego zrefundowania kosztów utrzymania i rehabilitacji dziecka. Ograniczenie uprawnień w dostępności do świadczeń rodzinnych w tym czasie stanowi naruszenie praw dziecka, wynikających wprost z Konstytucji RP i Konwencji o Prawach Dziecka. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przeanalizowanie przedstawionego problemu w kontekście możliwości podjęcia stosownej inicjatywy prawodawczej.
Źródło: www.rpo.gov.pl

Komentarz redakcji. Problem zasygnalizowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich prawdopodobnie wynika ze stosowania przez niektórych organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej literalnej wykładni przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, bez uwzględnienia wykładni celowościowej, która w tym przypadku powinna mieć miejsce. O momencie i podstawach umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej pisaliśmy w artykule Moment umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej

Za okres faktycznego przebywania dziecka w pieczy, również na podstawie postanowienia zabezpieczającego, osobom sprawującym pieczę powinny być wypłacane świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania tych dzieci.

O potrzebie stosowania wykładni celowościowej ustawy pisaliśmy w artykule Komentarz do ustawy o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Pon., 11 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel