Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego na czas określony

Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego na czas określony fotolia.pl

Przepis art. 10 jest kluczowym przepisem Karty Nauczyciela, określającym podstawy nawiązania z nauczycielem stosunku pracy. Przepis ten był wielokrotnie modyfikowany. Przy czym zmianie nie uległy same formy nawiązania stosunku pracy, jakimi są w przypadku nauczycieli mianowanie i umowa o pracę, lecz warunki, na jakich dochodzi do ich zawarcia. Prezentujemy ciekawy wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 16 maja 2013 r. sygn. akt IV Pa 19/13.

Nowela Karty Nauczyciela z dnia 23 sierpnia 2001 r. wprowadziła zmiany w zakresie zasad nawiązywania z nauczycielami stosunku pracy. W sposób zasadniczy dokonano zmian w zakresie podstawy nawiązania stosunku pracy z nauczycielemkontraktowym. Odstąpiono wówczas od zawierania umowy o pracę na czas określony na rzecz zatrudniania nauczycieli kontraktowych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Ale, co wymaga podkreślenia, pozostawiono możliwość zatrudnienia nauczyciela kontraktowego na czas określony z dotychczasowych przyczyn (potrzeba wynikająca z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela). Tak więc niewątpliwie zasadą jest zatrudnianie nauczyciela kontraktowego na czas nieokreślony.

Przepis art. 10 ust 7 KN nie ma ograniczeń podmiotowych i może być stosowany do nauczyciela na każdym stopniu awansu zawodowego. Ustawodawca dał w ten sposób sygnał, że priorytetem tutaj jest zaspokojenie bieżących potrzeb szkoły, a więc z jednej strony zapewnienie osobie zarządzającej jednostką możliwości natychmiastowego, z natury rzeczy przejściowego zatrudnienia nauczyciela w związku z zaistniałymi potrzebami organizacyjnymi lub związanymi z koniecznością zlikwidowania luki w zatrudnieniu w związku z nieobecnością nauczyciela, z drugiej strony eksponowana tym przepisem jest możliwość uelastycznienia procedur zatrudnienia nauczycieli, posiadających określone gwarancje związane z trwałością stosunku pracy w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego, w przypadku, gdy organizacja nauczania stwarza różnego rodzaju zagrożenia związane z jej doraźnością lub nieprzewidywalnością.

Zatrudnienie nauczyciela wspomagającego jest ściśle powiązane z istnieniem oddziału integracyjnego w szkole. Brak takich oddziałów znosi obowiązek zatrudnienia takich nauczycieli, zaś malejąca ich liczba powoduje, że zapotrzebowanie na zatrudnienie takiego nauczyciela, wyłącznie posiadającego kwalifikacje do wykonywania takiej pracy może maleć. Brak stabilności, co do możliwości przewidzenia poziomu zapotrzebowania na tworzenie klas integracyjnych, a co za tym idzie konieczności zapewnienia wsparcia przez nauczyciela wspomagającego uzasadnia zatrudnienie nowo przyjmowanego do pracy nauczyciela na podstawie stosunku pracy okresowego, w trybie art. 10 ust. 7 Karty nauczyciela.

Źródło: Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych

Sob., 28 Wrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel