Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja Prawa oświatowego przyjęta przez komisje

Nowelizacja Prawa oświatowego przyjęta przez komisje fotolia.pl

Sejmowe komisje edukacji i samorządu terytorialnego przyjęły 25 października rządowy projekt ustawy nowelizującej Prawo oświatowe i kila innych ustaw. W trakcie posiedzenia komisji projekt został uzupełniony ponad czterdziestoma poprawkami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z punktu widzenia samorządu terytorialnego nie wprowadziły one jednak zasadniczych zmian do projektu, który był wcześniej długo konsultowany ze stroną samorządową i ostatecznie uzgodniony w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Co przewiduje projekt?

Przypomnijmy krótko, co zawiera omawiany 25 października projekt rządowy. Przewiduje on nowelizację przede wszystkim Prawa oświatowego. Tu kluczową przesłanką modyfikacji przepisów było wprowadzenie nowych rozwiązań dla szkolnictwa zawodowego, jego organizacji i finansowania. MEN zaproponował także korekty przepisów dotyczących stołówek i jadalni w szkołach. Kolejną kwestią, zapisaną w wyjściowej wersji projektu, były modyfikacje przepisów na wypadek patu pomiędzy organem prowadzącym a organem nadzoru przy ocenie dyrektora. Resort chciał, aby to organ nadzoru decydował ostatecznie. Strona samorządowa mocno zaprotestowała i ministerstwo wycofało się z tego pomysłu.

Nowelizacja przewiduje również zmiany w Karcie Nauczyciela i kilku innych ustawach. O szczegółach rozwiązań pisaliśmy naszym Czytelnikom na bieżąco w wielu artykułach. Po raz pierwszy poruszyliśmy temat w lipcu, opisując pierwotną wersję projektu nowelizacji (do odświeżenia tutaj). Następnie wybrane kwestie poruszaliśmy w kolejnych artykułach, towarzyszących trwającym konsultacjom resortu ze stroną samorządową. Pisaliśmy o propozycjach zmian w przepisach dotyczących szkolnych stołówek i jadalni (czytaj tutaj), z których MEN po części się wycofał. Pisaliśmy o propozycjach korekt w ocenie dyrektora, z których ostatecznie resort również się wycofał (czytaj tutaj). Przedstawiliśmy wybrane aspekty propozycji modyfikacji w kształceniu zawodowym (tutaj oraz tutaj). Informowaliśmy również o pozytywnym dla strony samorządowej finale konsultacji i o wątpliwościach resortu finansów (tutaj).

Rozstrzygnięcie w głosowaniu

Na posiedzeniu komisji 25 października omawiano i głosowano po kolei każdą z proponowanych w projekcie korekt, uzupełnianych na bieżąco poprawkami zgłaszanymi przez przedstawiciela resortu, którym była wiceminister Małgorzata Machałek. Opozycja i przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych zgłaszali swoje zastrzeżenia do niektórych rozwiązań. Dotyczyły one głównie nowego systemu oceniania nauczycieli i urlopu dla poratowania zdrowia. Piszemy o tym w osobnych tekstach. Wszystkie zmiany przewidziane w projekcie rządowym, jak i 41 poprawek do nich, zostały przyjęte. Po czym cały projekt został ostatecznie zaakceptowany w końcowym głosowaniu komisji. Teraz czas na finalne rozstrzygnięcie w głosowaniu plenarnym Sejmu. A potem na rozpatrzenie przyjętej ustawy przez senatorów.

Sob., 27 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża