Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka oświatowa samorządów zależna od kuratora

Polityka oświatowa samorządów zależna od kuratora fotolia.pl

22 grudnia br. na posiedzeniu połączonych sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej posłowie pracowali nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotem regulacji jest m.in.: wprowadzenie obowiązku szkolnego od 7 roku życia oraz, co istotne z punktu widzenia samorządów, wzmocnienie roli kuratora.

Wzmocnienie to ma się odbyć poprzez:

  • przywrócenie obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii organu nadzoru pedagogicznego w przypadku likwidacji szkoły lub placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego;
  • przywrócenie obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii kuratora w przypadku udzielania przez jednostkę samorządu terytorialnego zezwolenia na założenie przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego publicznej szkoły lub placówki;
  • przywrócenie obowiązku opiniowania przez kuratora oświaty planów pracy publicznych placówek doskonalenia nauczycieli;

Poseł Marzena Machałek, reprezentująca wnioskodawców przedstawiła uzasadnienie projektu. Wynika z niego, że zaproponowane rozwiązania mają na celu wzmocnienie roli organu nadzoru pedagogicznego w kształtowaniu sieci szkół i przedszkoli i uniemożliwić ewentualne próby zastąpienia szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego publiczną szkołą prowadzoną przez inny podmiot, czyli szkołą, która co do zasady ma być jedynie uzupełnieniem sieci.

Projekt uzyskał pozytywną opinię rządu.

Uwagi posłów

Posłowie opozycji skrytykowali projekt w całości. Większość uwag stanowiła powielenie argumentów przytaczanych przez Związek Powiatów Polskich w oficjalnym stanowisku skierowanym do posłów (więcej o stanowisku ZPP pisaliśmy TUTAJ).

Zgłaszano zastrzeżenia w zakresie trybu procedowania. Zarzucano nadmierny pośpiech, brak uzgodnień z zainteresowanymi podmiotami oraz konsultacji społecznych. Podkreślono również, że informacja na temat posiedzenia komisji pojawiła się 21 grudnia br. w godzinach wieczornych i zaskoczyła zarówno posłów, jak i zaproszonych gości.

W toku posiedzenia wskazywano, że projekt jest nieprzemyślany, niedopracowany, na co wskazują autopoprawki zgłoszone przez samych wnioskodawców, dotyczące niemalże każdej jednostki redakcyjnej projektu.

Co do rozwiązań merytorycznych, posłowie opozycji podzielili opinię ZPP co do bezzasadności wzmocnienia roli kuratora w kształtowaniu polityki oświatowej. Stwierdzono, że proponowane rozwiązania godzą w samodzielność jednostek samorządu terytorialnego, pozbawiają uprawnień pozostawiając odpowiedzialność po stronie samorządów. Zaproponowano pakiet poprawek, mających na celu zmianę projektu, jednakże nie zostały one uwzględnione przez posłów połączonych komisji.

Przedstawicielka ZPP przedstawiła stanowisko Związku zaznaczając przy tym, że przedmiotowy projekt jest wyrazem braku zaufania do samorządów w zakresie kształtowania polityki oświatowej.

Niestety, posłowie nie posłuchali głosu samorządów...

Ustawę przyjęto z poprawkami grupy posłów wnioskodawców.

Śr., 23 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka