Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Finanse bez niespodzianek, ale z ważnymi postanowieniami

Finanse bez niespodzianek, ale z ważnymi postanowieniami fotolia.pl

W poniedziałek, 16 listopada br. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Okazuje się, że pomimo istotnych zmian związanych ze zmianami ekipy rządzącej, KWRiST nie zwalnia prac. Najlepiej ukazuje to bilans projektów zaopiniowanych na posiedzeniu Zespołu.

Członkowie uzgodnili projekty rozporządzeń Ministra Finansów:

  • w sprawie określenia należności pieniężnych, których egzekucja może być wszczęta bez uprzedniego doręczenia upomnienia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach,
  • w sprawie wzoru oświadczenia o nieruchomościach oraz prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem hipoteki przymusowej, i rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, które mogą być przedmiotem zastawu skarbowego,
  • w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej,
  • w sprawie wzoru zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli  podatkowej,
  • w sprawie wysokości opłaty za sporządzenie kopii oraz odpisu dokumentów,
  • w sprawie wzorów pełnomocnictw do podpisywania deklaracji oraz wzorów zawiadomień o zmianie lub odwołaniu tych pełnomocnictw,
  • w sprawie wzoru pełnomocnictwa szczególnego, pełnomocnictwa do doręczeń oraz wzoru zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tych pełnomocnictw.

Burzliwe dyskusje

Zespół opiniował również przygotowaną przez resort finansów propozycję podziału w 2015 r. kwoty z rezerwy subwencji,  o której mowa w art. 36 ust. 4 pkt 1 ustawy o dochodach  jednostek samorządu terytorialnego. Uwagę do ww. propozycji zgłosili przedstawiciele Związku Województw RP. Wskazali, że województwa nie zostały ujęte, choć art. 36 przedmiotowej ustawy mówi, że województwa też mogą partycypować w rezerwie. Resort wyjaśnił, że tak się stało, ponieważ środki pochodzą z wpłat gmin, a więc Ministerstwo Finansów podzieliło je na gminy i powiaty. Dodatkowo, przedstawiciele resortu finansów poinformowali, że przeliczono zostały dane dla województw i żadne województwo nie spełnia kryteriów uprawniających do zwrotu środków. W toku dalszej dyskusji, przedstawiciele Strony Samorządowej ponownie zgłosili wniosek do ministra finansó o rozpatrzenie sytuacji gminy Wierzchowo (która w wyniku błędu urzędnika popadła w ogromne kłopoty finansowe) i przekazanie jej środków rezerwy. Ministerstwo pozostało nieugięte - nie ma takiej możliwości. Wskazano na przepisy ustawy, które wymieniają katalog i sztywne warunki, na jakich JST może uzyskać środki rezerwy. Finalnie propozycję podziału zaopiniowano pozytywnie.

Nie uzgodniono zaś projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej. Zespół postanowił odroczyć podjęcie decyzji do najbliższego posiedzenia całej KWRiST ze względu na fakt, że projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych i nie znamy jego ostatecznego kształtu. Informacyjnie tylko wskazano, że do projektu aktualnego na dzień posiedzenia Zespołu, strona samorządowa nie zgłasza uwag.

W tzw. sprawach różnych, poruszono problem braku środków na realizację nieodpłatnej pomocy prawnej. Powiaty nie mogą zaplanować środków na przyszły rok na to zadanie, gdyż nie mają niezbędnych danych od wojewodów. Wg Ministerstwa Finansów, każdy wojewoda ma podstawę prawną, by zawrzeć umowę z powiatem i winien ująć to zadanie. W roku przejściowym na mocy ustawy powiaty mogą ująć zaplanowane kwoty na podstawie ustawy (wg algorytmu). Resort wskazał, że należy tak formułować uchwałę powiatu, by nie wydawać środków do pierwszych dni stycznia; potem już można zapewnić finansowanie z budżetu państwa. Przedstawiciel ZPP zaproponował, by tak formułować umowy z prawnikami i organizacjami pozarządowymi, by wypłata środków przez powiat następowała po wpłynięciu do powiatu pieniędzy na realizację zadania zleconego, jakim jest świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej. Strona samorządowa podtrzymała wniosek w tej sprawie.

W ostatniej części spotkania, strona samorządowa złożyła wniosek o szybkie zwołanie zespołu roboczego w sprawie ustawy o konsolidacji VAT. Ministerstwo Finansów zapewniło, że spotkanie zostanie zorganizowane po przesłaniu do strony samorządowej nowej wersji projektu ustawy.

Pt., 20 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka