Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwsza taka w Polsce, ale nie na świecie. Loteria paragonowa

Pierwsza taka w Polsce, ale nie na świecie. Loteria paragonowa fotolia.pl

Nagrody, które można będzie wygrać w loterii mają zachęcić klientów do odbierania paragonów. Są one bowiem dowodem na to, że dana usługa jest legalna i że VAT będzie od niej odprowadzony.

Na ostatnim posiedzeniu Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych rozpatrywany był projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od nagród otrzymanych w „Loterii Paragonowej”. Nie było przeszkód, aby go zaakceptować. Minister Hanna Majszczyk zapewniała, że samorządy nic na nim nie stracą.

Weź paragon…

A akcji z paragonami jest już w mediach głośno od jakiegoś czasu. Ma wystartować 1 października 2015 br. i potrwa przez 12 kolejnych miesięcy. Pierwsze losowanie zaplanowano na listopad 2015 roku.

Sam resort na swojej stronie internetowej też zachęca: Odbieraj paragony fiskalne, rejestruj je na stronie internetowej loterii, sprawdzaj wyniki i ciesz się cennymi nagrodami!

W całej rocznej loterii rozlosowanych zostanie bowiem: 84 tablety, 72 notebooki, 16 samochodów. Dodatkowo nagrody otrzymają także przedsiębiorcy, którzy wystawili zwycięski paragon premiowany nagrodą główną. Udział w „Loterii Paragonowej” będzie mógł wziąć każdy, kto skończył 18 lat, rejestrując na specjalnej stronie internetowej paragon fiskalny wystawiony na kwotę co najmniej 10 zł. Teoretycznie więc nikt skuszony promesą nagrody nie odejdzie od kasy bez paragonu. Jeśli miałby go nie dostać, to się o niego upomni. Tym samym sprzedawca będzie musiał kwit wystawić i w konsekwencji odprowadzić podatek VAT.

… bo dostać go musisz

W uzasadnieniu wspomnianego projektu możemy wyczytać, że celem przeprowadzenia loterii jest zwiększenie stopnia przestrzegania przepisów prawa, zmniejszenie szarej strefy nieewidencjonowanych obrotów oraz podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa o korzyściach płynących z posiadania paragonu zarówno w sferze praw konsumenckich, jak i w sferze tworzenia warunków uczciwej konkurencji.

- Organizacja loterii powinna budować przeświadczenie u podatników o bezwzględnej konieczności wystawienia paragonu (ewidencjonowania obrotu za pośrednictwem kasy rejestrującej) - czytamy w uzasadnieniu.

Loteria ma wpłynąć na wzrost obrotów ewidencjonowanych za pomocą kas rejestrujących, a w konsekwencji na zwiększenie wpływów z tytułu podatku od towarów i usług.

Polska nie jest prekursorem takiego rozwiązania. Podobne loterie funkcjonują w krajach Unii Europejskiej, takich jak Malta, Słowacja, Portugalia. Ich organizacja jest różna. I tak, na Malcie paragony zgłasza się poprzez fizyczne przesłanie ich pocztą do organizatora loterii. Na Słowacji paragony zgłasza się poprzez ich zarejestrowanie za pośrednictwem strony internetowej. Różnice wynikają przede wszystkim z kultury i obyczajów obowiązujących w danym kraju. Zależą także od organizatora i wykonawcy loterii (administracji podatkowej lub przedsiębiorstwa loteryjnego). Łączy je zwrócenie uwagi obywateli na obowiązki i prawa związane z płaceniem, poborem i egzekucją podatków.

Jaki odniesie skutek w Polsce, czas pokaże.

Czw., 24 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska