Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne podejście do monitoringu wizyjnego

Zaopiniowany wstępnie pozytywnie projekt założeń do projektu ustawy o monitoringu wizyjnym trafił w finalnej wersji ponownie do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jak wskazują projektodawcy podstawowym celem projektowanej regulacji jest zapewnienie gwarancji przestrzegania praw i wolności konstytucyjnych poprzez unormowanie zasad prowadzenia monitoringu wizyjnego oraz określenie praw osób, których wizerunki są obserwowane, rejestrowane lub przetwarzane w sposób umożliwiający identyfikację ich tożsamości.

Projekt założeń wprowadza trzy różne reżimy funkcjonowania monitoringu wizyjnego w zależności od kategorii przestrzeni, w których monitoring może być prowadzony. I tak:

·         w otwartej przestrzeni publicznej (tj. trwale dostępnej dla nieograniczonego kręgu osób, np. na ulicach, placach, w parkach) monitoring będzie mógł być prowadzony jedynie przez podmioty publiczne (lub działające na ich rzecz podmioty prywatne) i tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego lub w celu ochrony osób i mienia;

·         w zamkniętej przestrzeni przeznaczonej do użytki publicznego monitoring będzie mógł być prowadzony przez podmioty publiczne lub podmioty niepubliczne realizujące zadania publiczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz przez wszystkie dysponujące przestrzenią podmioty prywatne w celu ochrony osób i mienia, a także w celu optymalizacji lub weryfikacji sposobów wykonywania powierzonych obowiązków wynikających ze stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych;

·         w przestrzeni prywatnej (wykorzystywanej przez właściciela lub użytkownika wyłącznie w celach prywatnych) monitoring będzie objęty regulacjami ustawy jedynie wówczas, gdy obejmuje on wycinek otwartej przestrzeni publicznej. Będzie mógł być wówczas prowadzony jedynie w celu ochrony osób i mienia.

Każdej osobie będzie przysługiwało prawo do informacji o objęciu jej monitoringiem wizyjnym poprzez oznaczenie kamer wchodzących w skład systemu monitoringu, przestrzeni objętej monitoringiem lub zamieszczenie informacji o zasięgu systemu monitoringu.

Projekt założeń do projektu ustawy o monitoringu wizyjnym będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli.

Czw., 17 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski