Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przebudowa zjazdu z drogi a prawo budowlane

Przebudowa zjazdu z drogi a prawo budowlane fotolia.pl

Przepis art. 29 ust. 2 ustawy o drogach publicznych nie uchyla unormowań zawartych w Prawie budowlanym, które obligują inwestora do wykazania tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 lutego 2020 r. II OSK 3740/18).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o drogach publicznych budowa lub przebudowa zjazdu należy do właściciela lub użytkownika nieruchomości przyległych do drogi, po uzyskaniu, w drodze decyzji administracyjnej, zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu, z zastrzeżeniem ust. 2. W przypadku budowy lub przebudowy drogi budowa lub przebudowa zjazdów dotychczas istniejących należy do zarządcy drogi (art. 29 ust. 2). 

Jak wskazał Sąd w powołanej sprawie ust. 2 art. 29 ustawy o drogach publicznych nie uchyla unormowań zawartych w prawie budowlanym, które obligują inwestora do wykazania tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. 

Bezwzględnie więc zarządca drogi powinien posiadać zgodę właściciela nieruchomości na wykonanie przebudowy zjazdu z drogi publicznej, nawet w sytuacji realizowania zadania polegającego na przebudowie tej drogi.

Źródło: CBOSA

Czw., 26 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka