Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa linia kolejowa Podłęże-Piekiełko – przetarg na opracowanie dokumentacji

Nowa linia kolejowa Podłęże-Piekiełko – przetarg na opracowanie dokumentacji fotolia.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy nowej linii kolejowej łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Wartość inwestycji to ponad 200 milionów złotych i jest to największy przetarg na dokumentację projektową w historii Polskich Linii Kolejowych.

Budowa tej linii ma znacznie skrócić i ułatwić podróż z Krakowa na południe.

Inwestycja podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy to opracowanie projektu i wykup niezbędnych gruntów pod nowe tory, następne dwa to modernizacja istniejącej linii kolejowej pomiędzy Chabówką, a Nowym Sączem i budowa nowej trasy.

Linia „Podłęże – Piekiełko” to jedno z największych przedsięwzięć PKP, ponieważ nowa trasa będzie wymagała budowy i przebudowy ponad 60 mostów, około 240 przepustów i 16 wiaduktów. W planie jest również modernizacja stacji Rabka Zaryte, Mszana Dolna, Tymbark, Limanowa, Marcinkowice,  oraz peronów na 9 przystankach osobowych – Rabka Zdrój, Raba Niżna, Mszana Dolna Marki, Kasina Wielka, Skrzydlna, Dobra k/Limanowej, Nowy Sącz Chełmiec, Nowy Sącz Miasto. Wybudowana zostanie estakada o długości ponad kilometra nad rzeką Łososina i drogą wojewódzką nr 965 w Limanowej, a także 2 tunele o łącznej długości 5,76 km.

Linia ta zapewnić ma sprawniejszą komunikację w Małopolsce oraz szybszy i lepszy dojazd koleją w regiony turystyczne, a także podnieść atrakcyjność przemysłowo-gospodarczą na Sądecczyźnie, Limanowszczyźnie i Podhalu.

Dzięki inwestycji zyska transport towarów koleją, przewozy między południem, a północą Europy na osi Bałtyk – Bałkany – Morze Czarne, a także odciąży mocno eksploatowane linie towarowe Górnego Śląska oraz wypełni lukę w sieci komplementarnej TEN-T (Transeuropejskiej Sieci Transportowej).

Etap pierwszy realizowany będzie w latach 2017-2021, natomiast etap drugi i trzeci w latach 2020-23 i 2020-26.

Inwestycja Podłęże – Piekiełko wraz z modernizacją linii Chabówka – Nowy Sącz kosztować ma około 7 miliardów złotych.

Początkiem 2018 roku planowane jest otwarcie ofert przetargowych.

Źródło: mib.gov.pl

Czw., 2 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska