Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tablice rejestracyjne świata (192). Organizacje międzynarodowe

Tablice rejestracyjne świata (192). Organizacje międzynarodowe fotolia.pl

Własny system oznakowania pojazdów mają niektóre organizacje międzynarodowe. Dotyczy to zwłaszcza tych organizacji, które pełnią misje pokojowe w różnych obszarach świata.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej agendy posługują się co do zasady pojazdami o numerach złożonych ze skrótu danej organizacji i pięciocyfrowego numeru porządkowego. Tablice maja zazwyczaj czarne znaki na białym tle (choć występują to liczne wyjątki). W ostatnim czasie odnotowano tablice z niebieskim paskiem z lewej strony zawierającym symbol ONZ oraz skrót nazwy – UN.

Numery rejestracyjne pojazdów Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) składają się zazwyczaj z literowego kodu oznaczającego konkretne siły – zgodnie z ich międzynarodowym skrótem (np. AFOR – siły NATO w Albanii, KFOR – siły NATO w Kosowie, MNBGN – Międzynarodowa Grupa Bojowa Północ) oraz numeru porządkowego. Tablice zazwyczaj mają białe znaki na niebieskim tle; między kodem literowym a cyframi często umieszczany jest symbol NATO.

Podobny schemat tablic rejestracyjnych mają misje działające pod egidą ONZ, np. EUFOR – Siły Europejskie w Bośni i Hercegowinie, EUMM – Europejska Misja Monitorująca w Gruzji.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie posługuje się pojazdami z czarnymi znakami na białym tle. Numer rejestracyjny składa się ze skrótu OSCE, numeru porządkowego pojazdu i dwuliterowego kodu oznaczającego przynależność do określonej misji, np. MK – misja w Kosowie, MS – misja w Macedonii.

Czw., 12 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski