Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wydawanie dokumentów absolwentom - odpowiedź MEN

Wydawanie dokumentów absolwentom - odpowiedź MEN fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na pismo Związku Powiatów Polskich w sprawie wydawania absolwentom szkół ponadpodstawowych oryginałów świadectw ukończenia szkoły oraz dyplomów zawodowych.

Kwestię opisywaliśmy już tutaj.

Jak wyjaśnił resort edukacji świadectwa ukończenia szkoły oraz dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe mogą być wydawane wyłącznie w postaci papierowego dokumentu. Każda inna forma będzie jedynie informacją o ukończeniu danej szkoły oraz uzyskaniu tytułu zawodowego.

Dodatkowo zauważono, że przepisy nie precyzują trybu w jakim świadectwo lub dyplom jest wydawane absolwentowi oraz terminu, w którym absolwent odbiera te dokumenty ze szkoły lub okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty, MEN sugeruje, aby to dyrektor określił tryb i terminy odbioru świadectw oraz dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe przez absolwentów. Istotne jest to, aby przy ustalaniu tych zasad przestrzegać przepisów rozporządzenia w sprawie ustanowienia określnych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nie ma zatem w ocenie ministerstwa edukacji narodowej uzasadnienia by wprowadzić dodatkowe regulacje prawne odnoszące się do sposobu wydawania dokumentów absolwentom przez szkoły lub okręgowe komisje egzaminacyjne. Mogą one bowiem zostać odebrane osobiście (lub przez pełnomocnika) lub wysyłane pocztą jako list polecony, w przypadku, gdy absolwent o to wnosi.

Pt., 19 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka