Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czwarta edycja Programu Szkolny Klub Sportowy

Czwarta edycja Programu Szkolny Klub Sportowy fotolia.pl

4 marca 2020 r. na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego na temat Programu Szkolny Klub Sportowy. Wydarzenie było połączone z aktywnościami sportowo-rekreacyjnymi dla dzieci i młodzieży na lodowiskach Zimowego Narodowego. W imprezie uczestniczyli Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oraz medaliści Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy.

Program Szkolny Klub Sportowy jest działaniem systemowym skierowanym do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Program ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. SKS stanowi narzędzie stymulowania podejmowania aktywności fizycznej w szczególności wśród dzieci i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym, nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym. Systematyczne pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach programu SKS są prowadzone w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach.

Zajęcia prowadzone w ramach programu SKS odbywają się w wymiarze 2 razy w tygodniu, w 60-minutowych jednostkach treningowych, w grupach minimum 15 osobowych.

W tym roku w zajęciach realizowanych w ramach #programSKS uczestniczyć będzie ponad  360 000 dzieci i młodzieży. Program realizowany jest w 100% powiatów i ponad 90% gmin w całej Polsce.

Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

Z analiz przeprowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że wśród uczestników Programu Szkolny Klub Sportowy zahamowany, a nawet odwrócony został, obserwowany w latach 1979 -2009, trend spadku sprawności fizycznej polskich dzieci i młodzieży. Dzieci uczestniczące w zajęciach dorównują sprawnością, w próbach, które podlegają diagnozie, swoim rówieśnikom sprzed 20, a nawet, w przypadku dziewcząt, sprzed 30 lat. Ponad 80% uczestników zajęć SKS zauważa zdecydowaną poprawę swojej sprawności i kondycji, a główną motywacją do udziału w zajęciach jest poprawa stanu zdrowia i dbanie o dobrą formę fizyczną. I co może najważniejsze, zajęcia SKS coraz częściej przyciągają dzieci mniej sprawne fizycznie i zmagające się z nadwagą i otyłością.

Szczegółowe informacje o Programie są dostępne na stronie www.szkolnyklubsportowy.pl.

Źródło: MEN, szkolnyklubsportowy.pl

Sob., 7 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska