Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie kujawsko-pomorscy o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka

Starostowie kujawsko-pomorscy o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka fotolia.pl

Obowiązujący stan prawny nie pozwala na objęcie dziecka z dysfunkcjami rozwojowymi wczesnym wspomaganiem, jeżeli nie ma stwierdzonej niepełnosprawności – zauważają starostowie z Kujaw i Pomorza w stanowisku podjętym 24 kwietnia br. w Mogilnie.

Przepisy pozwalają na objęcie wczesnym wspomaganiem dzieci od chwili wykrycia niepełnosprawności do podęcia nauki w szkole.

Jak podają starostowie, wielu rodziców, którzy zauważają, że rozwój ich dzieci nie przebiega prawidłowo i pojawiają się dysfunkcje rozwojowe, zgłasza się do poradni psychologiczno-pedagogicznych w celu uzyskania pomocy dla dziecka we wczesnym okresie życia. Jednak obowiązujący stan prawny nie pozwala na wydanie opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka z uwagi na występujące dysfunkcje rozwojowe, ponieważ nie stanowią one niepełnosprawności.

- Według pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczycieli i rodziców zasadnym byłoby podjęcie prac legislacyjnych celem umożliwienia objęcia wczesnym wspomaganiem rozwoju nie tylko dzieci z niepełnosprawnością, ale również dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi lub zagrożone niepełnosprawnością, czyli dzieci z grupy ryzyka (powikłania ciąża, poród), u których lekarz stwierdzałby zagrożenie nieprawidłowym rozwojem.  Czyli powrót do stanu prawnego, wynikającego z rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z 4 kwietnia 2005 r. (DzU. Nr 68, poz. 587) – czytamy w stanowisku.

W ocenie samorządowców wydaje się, że jest to wręcz konieczne, gdyż wczesna stymulacja i pomoc specjalistów od najwcześniejszych lat życia dziecka jest bardzo ważna i może uchronić dziecko przed ujawnieniem się niepełnosprawności.

- Uważamy, że obecny stan prawny wymaga podjęcia stosownych prac legislacyjnych tak, aby dopuszczał możliwość objęcia specjalistyczną pomocą dzieci od najmłodszych lat życia, z chwilą wykrycia dysfunkcji rozwojowych, a nie dopiero od momentu stwierdzenia niepełnosprawności – uzasadniają przedstawiciele powiatów.

Sob., 29 Kw. 2017 1 Komentarz Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska

Komentarze

Joasia
0 # Joasia 2017-05-05 12:22
brawo samorządowcy
| | |