Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W poszukiwaniu pracy. 378 osób zaufało fałszywemu Zbigniewowi

W poszukiwaniu pracy. 378 osób zaufało fałszywemu Zbigniewowi fotolia.pl

Organizatorzy podsumowali kampanię "Bezpieczna praca w wakacje", której celem było sprawdzenie, czy Polacy wiedzą, w jaki sposób poszukiwać bezpiecznych ofert pracy.

Projekt "Bezpieczna praca za granicą" rozpoczął się w 2011 roku. Jego tegoroczna wakacyjna odsłona miała przyciągnąć uwagę osób poszukujących pracy w miesiącach letnich i sprawdzić ich świadomość zagrożenia handlem ludźmi. W tym celu pomysłodawcy projektu tuż przed wakacjami przeprowadzili eksperyment. W jego ramach została stworzona fałszywa postać Zbigniewa, który 28 maja opublikował na kilkunastu stronach internetowych ogłoszenie z nieprawdziwą ofertą pracy, jako opiekun osoby starszej w Niemczech. W ogłoszeniu były błędy oraz znamiona próby oszustwa i wyłudzenia danych - podejrzanie atrakcyjne zarobki w porównaniu ze stawkami rynkowymi, brak wymaganego doświadczenia, niewielki zakres obowiązków, podejrzanie atrakcyjne warunki zakwaterowania, praca "od zaraz", brak pełnych informacji o pracodawcy, niejasne zasady współpracy.

Ogłoszenie było widoczne do końca lipca. Na prowokację odpowiedziało 378 osób, z czego 98% stanowiły kobiety. Dla 86% osób byłaby to pierwsza praca za granicą, ale tylko 13% poprosiło o dodatkowe informacje. Spośród wszystkich wiadomości tylko cztery osoby zgłosiły swoje wątpliwości co do wiarygodności i legalności zatrudnienia.

Każda z osób, która odpowiedziała na ogłoszenie, została poinformowana o prowokacji oraz dostała komplet informacji, jak chronić się w przyszłości, zawartych w dwóch publikacjach: przewodniku "Nie bądź ofiarą" oraz poradniku "Bezpieczna praca za granicą". Twórcy podają, że otrzymywali pozytywne informacje zwrotne na temat słuszności tego typu działań.

Na potrzeby akcji na stronie www.bezpieczny-wyjazd.eu został udostępniony quiz sprawdzający wiedzę o handlu ludźmi. Ze strony za darmo pobrać można również wspomniane dwie publikacje. W efekcie akcji prośbę o poradnik zgłosiły różne osoby i instytucje, w tym urzędy pracy.

Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie PoMOC, ATERIMA MED z Grupy ATERIMA oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy.

Źródło: www.kampaniespoleczne.pl

Czw., 4 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: