Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sprawa o zasiedzenie a postępowanie z prawa budowlanego

Sprawa o zasiedzenie a postępowanie z prawa budowlanego fotolia.pl

Dopóki nie zapadnie orzeczenie o zasiedzeniu, dopóty dana osoba nie może skutecznie powoływać się wobec osób trzecich, w tym przed organami nadzoru budowlanego, że jest właścicielem danej nieruchomości. Wyrok NSA z 14 listopada 2018 r. sygn. II OSK 2730/16.

Sąd wskazał, że orzeczenie o zasiedzeniu ma charakter deklaratoryjny, tj. taki który jedynie potwierdza istnienie określonego uprawnienia, które to uprawnienie powstało w przeszłości i wymaga ustalenia dokładnego momentu od kiedy dany podmiot stał się właścicielem nieruchomości przez zasiedzenie w wyniku upływu stosownych terminów. A więc tego rodzaju orzeczenie nie decyduje o istnieniu prawa, a jedynie je potwierdza dla celów dowodowych.

Odnosząc się do przedmiotu sprawy Sąd wskazał, że organy administracyjne, oceniając aktualnie materiał dowodowy, nie mogły zawiesić postępowania administracyjnego, ponieważ pomiędzy postępowaniem dotyczącym legalności budowy ogrodzenia, a postępowaniem o zasiedzenie nie istnieje taki związek przyczynowy, który uniemożliwiałby wydanie rozstrzygnięcia w sprawie oceny legalności budowy ogrodzenia. 

Źródło: CBOSA

Niedz., 6 St. 2019 1 Komentarz Dodane przez: Bernadeta Skóbel

Komentarze

Michal Gorski
0 # Michal Gorski 2019-01-09 11:26
Kontrowersyjne orzeczenie, właśnie z tego powodu, że orzeczenie o zasiedzeniu ma charakter deklaratoryjny a nie konstytutywny (tj. od chwili wydania postanowienia o zasiedzeniu - więcej o tym można przeczytać tutaj: zasiedzenie.net/data-zasiedzenia-ustalona-przez-sad/. Jeśli bowiem zasiedzenie zostałoby orzeczone na datę przed zgłoszeniem budowy, wówczas można byłoby przyjąć, że skarżąca w momencie zgłaszania miała możliwość złożenia oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością
| | |