Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gotowi na zmiany - wywiad z Janiną Kwiecień

 Gotowi na zmiany - wywiad z Janiną Kwiecień na zdjęciu: Janina Kwiecień

Powiat Kartuski zwyciężył w rankingu Związku Powiatów Polskich, zdobywając honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2017 w kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z Janiną Kwiecień, starostą kartuskim, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie działania prorozwojowe prowadzi powiat?

Janina Kwiecień: Koncentrujemy się nie tylko na bieżących potrzebach naszych mieszkańców. Chcemy mieć wpływ na wszystko, co decydować będzie o jakości życia w bliskiej i dalszej przyszłości. Stąd działania, które wymagają synergii i współpracy samorządów gminnych, powiatowego i regionalnego. Stworzenie takiej sieci współpracy, dobre porozumienie i dzielenie się zasobami to najbardziej wartościowa strona pracy samorządowej i według mnie jej prawdziwy sukces. Przynosi spektakularne korzyści dla rozwoju edukacji i wsparcia społecznego, budowy infrastruktury drogowej i komunikacyjnej, otwierania się rynku pracy i pozyskiwania kluczowych inwestorów, zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców naszego powiatu. „Prorozwojowy” oznacza m.in. gotowy na zmiany. Dobrze, że w tych zmianach towarzyszą nam odpowiedzialnie organizacje pozarządowe oraz instytucje życia publicznego i gospodarczego. Działania, o które Pani pyta, to planowa realizacja projektów, finansowanych z wielu źródeł, w tym przede wszystkim unijnych, dzięki którym modernizujemy, chroniąc środowisko, budynki użyteczności publicznej (szpital, placówki wychowawcze i szkoły, domy pomocy społecznej, zaplecze dla aktywności fizycznej uczniów i mieszkańców), przebudowujemy lokalne drogi, we współpracy z pracodawcami wspieramy i dostosowujemy szkolnictwo zawodowe do potrzeb kluczowych dla gospodarki branż na Pomorzu. Działa też system wsparcia osób starszych „Nestor” oraz ich aktywizacja zawodowa, także jako element uprawianej przez nas ekonomii społecznej. Lokalna Grupa Rybacka oraz Lokalna Grupa Działania budują sieć kaszubskich tras rowerowych i parkingi, inwestując w turystykę i promocję. Prorozwojowe są na pewno działania w potencjał, kapitał intelektualny młodych ludzi, kreatywność przedsiębiorców. Wyróżniamy stypendiami uczniów i studentów o szczególnych uzdolnieniach i sukcesach naukowych, nagradzamy szkoły o wysokiej pozycji w ogólnopolskim rankingu najlepszych szkół, kompleksowo, od 8 lat, wspieramy uczniów powiatu, wykazujących szczególne predyspozycje w naukach  ścisłych, przyrodniczych i społecznych (regionalny projekt Zdolni z Pomorza), prezentujemy w przestrzeni społecznej, biznesowej innowacyjne firmy i zakłady. Wyzwaniem jest coraz lepsza interakcja z mieszkańcami, sprawna administracja i nowoczesna, digitalna obsługa życia mieszkańców i przyjezdnych.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jak ocenia Pani ranking ZPP?

Janina Kwiecień: Bardzo dobrze się stało, że Związek Powiatów Polskich wymyślił przestrzeń do dzielenia się dobrymi praktykami. Taki ranking nie tylko zachęca do swoistego „remanentu zasobów”, ale pozwala podglądać rozwiązania innych samorządów, daje szansę skorzystania z nowej perspektywy w ocenie własnych dokonań, mobilizuje do działania, zaprasza do współpracy i nawiązywania kontaktów. A to bezcenne!

Dziennik Warto Wiedzieć: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Sob., 17 Mrz. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska