Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dbamy o czyste środowisko - wywiad z dr. inż. Sławomirem Snarskim

Dbamy o czyste środowisko - wywiad z dr. inż. Sławomirem Snarskim na zdjęciu: Sławomir Jerzy Snarski

Powiat bielski (woj. podlaskie) zajął I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej Związku Powiatów Polskich 2017 w kategorii powiatów. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z dr inż.  Sławomirem Jerzym Snarskim, starostą bielskim, wiceprezesem Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Dziennik Warto Wiedzieć: Panie Starosto, po raz kolejny Powiat Bielski zajmuje pierwszą pozycję w kraju w Rankingu Energii Odnawialnej. Jak to się dzieje, że mały powiat gdzieś z wschodniej prowincji bije na głowę większe i bogatsze jednostki?

Sławomir Jerzy Snarski: Z pytania wybrzmiały takie elementy jak „mały” i „prowincjonalny”. Być może paradoksalnie w tym jest właśnie siła powiatu i jego sukcesu. To, że powiat bielski jest niewielką jednostką daje nam energię do działania, by stale dorównywać większym, silniejszym i bogatszym. Natomiast jego położenie na wschodnich rubieżach naszego kraju, na obszarze tzw. „Zielonych Płuc Polski”, zobowiązuje nas do dbania o czyste środowisko. Jest to bowiem naszym atutem w przyciąganiu inwestorów i turystów, dla których zdrowe powietrze, czysta woda i dużo zieleni są priorytetem przy wyborze przyjaznego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej i wypoczynku. Rozumieją to także mieszkańcy powiatu, a szczególnie przedsiębiorcy i samorządowcy, chętnie inwestujący w nowoczesne, ekologiczne technologie. Suma ich działań składa się na sukces całego powiatu.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie inwestycje zadecydowały o powtórzeniu sukcesu w rankingu?

Sławomir Jerzy Snarski: To przede wszystkim fakt posiadania na naszym terenie takiego giganta, jak fabryka płyt meblowych HDF należąca do IKEA Industry Poland sp. z o.o. Eksploatuje ona superwydajne odnawialne źródło energii w postaci kotła parowego wraz turbiną elektryczną i instalacją dystrybucji ciepła w postaci pary i ciepłej wody. Energia pochodzi ze spalania biomasy z produktów, odpadów i pozostałości z produkcji leśnej oraz pozostałości z procesu produkcyjnego fabryki płyt i tartaku. Do tego trzeba dodać odpowiedzialne i nowoczesne działania innych podmiotów, takich jak parafia rzymskokatolicka Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim, dysponująca pompą ciepła typu woda/woda służącą do ogrzewania 3 budynków, czy też Hotel Unibus w Bielsku Podlaskim wykorzystujący baterię kolektorów słonecznych do wspomagania podgrzewania wody wodociągowej. Na naszym terenie działa także kilka farm wiatrowych, zlokalizowanych w gminach Orla i Bielsk Podlaski.

Dziennik Warto Wiedzieć: Wymienił Pan urządzenia użytkowane przez podmioty nie podlegające samorządowi powiatowemu. A czy sam powiat bielski przyczynił się swoimi działaniami do uzyskania najlepszej pozycji w kraju?

Sławomir Jerzy Snarski: Oczywiście, powiat i jego jednostki również wykorzystują instalacje proekologiczne. Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Brańsku posiada kotłownię opalaną biomasą, w której zainstalowanych jest 6 kotłów. Ponadto jednostka ta wyposażona jest w 23 baterie kolektorów słonecznych płaskich, służących podgrzewaniu ciepłej wody. Podobne urządzenia zainstalowane zostały w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim. Szpital wykorzystuje kotłownię na biomasę (2 kotły dużej mocy) oraz 120 kolektorów płaskich wykorzystywanych do wstępnego podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Taki sposób podgrzewania wody stosuje również Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.

Dziennik Warto Wiedzieć: Czy planowane są kolejne inwestycje, w których wykorzystywane będą źródła energii odnawialnej?

Sławomir Jerzy Snarski: Zawsze zależy nam na wprowadzaniu nowych zadań inwestycyjnych, które jak najmniej będą szkodziły środowisku naturalnemu, zapewniając jednocześnie jak największe zaspokojenie potrzeb mieszkańców powiatu. Niestety takie podejście wymaga znaczących nakładów finansowych, co jest utrudnione przez ograniczony budżet powiatu. Dlatego wykorzystujemy każdą szansę na zdobycie środków zewnętrznych i wprowadzamy nowe zadania zawsze, gdy nadarzają się sprzyjające warunki do ich realizacji. Tymczasem wspieramy działania innych podmiotów współpracując przy uzyskaniu wymaganych decyzji i pozwoleń. Tak będzie działo się w przypadku gminy Orla, w której planowana jest instalacja ogniw fotowoltaicznych i budowa kolejnych turbin wiatrowych.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie inne korzyści, oprócz poprawy czystości środowiska, odnosi powiat bielski z tytułu zwycięstwa w rankingu?

Sławomir Jerzy Snarski: To oczywiście wielka promocja naszego powiatu i tutejszego zakątka Polski, przyciągająca uwagę całego kraju. Z takich rankingów płynie w świat pozytywny przekaz nie tylko o samorządzie i inwestycjach proekologicznych, ale i o sytuacji gospodarczej i społecznej całego powiatu, kulturze, przyrodzie, walorach turystycznych. Dbamy nie tylko o czyste środowisko, ale też o zdrowie mieszkańców. Wspomniany już bielski szpital jest jednym z najlepszych w kraju - w Rankingu Szpitali 2017 zajął pierwsze miejsce w województwie podlaskim i dwudzieste czwarte w kraju. Mamy dość niski poziom bezrobocia (5,8%) oraz stale modernizujemy bazę oświatową, dostosowując ją do zmieniających się warunków rynku pracy i podnosząc poziom kształcenia. Dzięki temu, że jest o nas głośno, możemy informować o swoich sukcesach i budować nasz pozytywny wizerunek.

Każdy, kto tutaj przybył z otwartym umysłem, przekonał się, że nie są to żadne peryferie kraju, tylko jego zdrowe serce i płuca.

Dziennik Warto Wiedzieć: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

Pt., 9 Mrz. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska