Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiat puławski – naprawdę udana modernizacja - wywiad z Witoldem Popiołek

Powiat puławski – naprawdę udana modernizacja - wywiad z Witoldem Popiołek fotolia.pl

Powiat puławski zdobył I miejsce w ogólnopolskim głosowaniu internetowym na najpopularniejsze modernizacje w Polsce w kategorii „Użyteczność publiczna” za „Renowację elewacji budynku Starostwa Powiatowego w Puławach przy Al. Królewskiej 19” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku 2016”. Za przedsięwzięcie to samorząd został także nagrodzony przez Związek Powiatów Polskich. Z Dziennikiem Warto Wiedzieć rozmawia Witold Popiołek, starosta puławski.

Dziennik Warto Wiedzieć: Skąd wziął się pomysł na modernizację?

Witold Popiołek: Siedziba naszego urzędu mieści się w budynku o konstrukcji ceglanej, który jest obiektem dwukondygnacyjnym z podpiwniczeniem, wzniesionym na planie litery C z dziedzińcem wewnętrznym. Budowla powstała na początku XX w. i wpisana została do rejestru zabytków jako dobro kultury i dziedzictwa naszego regionu. Przez wiele lat elewacja poddawana była działaniu czynników zewnętrznych przez co postępowała degradacja struktury zewnętrznej cegły oraz liczne ubytki w istniejących fugach.

Zamysł zrealizowania inwestycji wynikał więc z potrzeby zabezpieczenia elewacji oraz ochrony obiektu, a motywem przewodnim było zachowanie dziedzictwa kultury a także podniesienie atrakcyjności obiektu zabytkowego. W związku z powyższym zrealizowaliśmy w 2016 roku renowację elewacji budynku Starostwa Powiatowego w Puławach przy Al. Królewskiej 19.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co zostało wykonane?

Witold Popiołek: Prace polegały na kompleksowej renowacji budynku poprzez uzupełnienie ubytków ceglanych, czyszczenie elewacji, naniesienie chemicznych powłok rozmiękczających w celu usunięcia powłok malarskich, oraz jako zabieg końcowy zabezpieczenie przed wodą czyli hydrofobizacja. Renowacji podlegały także fugi w celu scalenia kolorystycznego i polepszenia efektu wizualnego obiektu. Cały zabieg miał na celu przede wszystkim zabezpieczenie techniczne budynku oraz przedłużenie trwałości materiałów wykończeniowych.

Dodatkowo wykonano izolację poziomą metodą iniekcji ciśnieniowej na ścianach od strony północnej i wschodniej. W celu podkreślenia walorów całego obiektu oczyszczono i zagruntowano opaski wokół budynku, wykonano na nowo cokół z blachy ocynkowanej, naprawiono tynk studzienek okiennych, usunięto zbędne, nieoryginalne elementy metalowe z elewacji oraz niesprawne instalacje. Na elewacji zewnętrznej zamontowane zostały nowe lampy oświetleniowe podkreślające zabytkowy charakter obiektu.

Charakter wszystkich prac renowacyjnych przy obiekcie wynikał z programu i wytycznych konserwatorskich uzyskanych na etapie planowania całej inwestycji.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co zmieniła ta inwestycja?

Witold Popiołek: Renowacja elewacji wydatnie poprawiła wygląd i estetykę budynku, zwiększyła jego efektywność energetyczną, przy tym dopełnił się, po wykonanej wcześniej wymianie stolarki i dachu, ostatni element jego ochrony termicznej. Obiekt zlokalizowany jest w historycznej części Puław, w bliskim sąsiedztwie Zespołu Pałacowo- Parkowego książąt Czartoryskich. Przeprowadzone przedsięwzięcie znacząco wpłynęło także wizualnie na otaczający teren wokół budynku Starostwa Powiatowego. Obecnie planowana jest rewitalizacja tego obszaru oraz jego atrakcyjne zagospodarowanie. Realizacja zadania znacznie podniosła walory estetyczne i atrakcyjność terenu, który jest często odwiedzany przez turystów.

Dziennik Warto Wiedzieć: Skąd pochodziły środki na inwestycję?

Witold Popiołek: Środki pochodziły z budżetu samorządu powiatowego. Teren inwestycji został objęty właśnie programem rewitalizacji, istnieje więc możliwość pozyskania środków zewnętrznych na tego typu zadania.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co skłoniło powiat do udziału w konkursie i co daje powiatowi tak wysokie notowanie?

Witold Popiołek: Corocznie podejmujemy działania mające na celu remonty i modernizacje obiektów zabytkowych na terenie Puław, Kazimierza Dolnego i Nałęczowa, co chcieliśmy pokazać w konkursie na przykładzie tej inwestycji. W szczególny sposób mamy na uwadze nasze lokalne dobra kultury, które są również ogólnopolskim dziedzictwem narodowym. Nadmienić można, że na obszarze powiatu znajduje się około 450 zabytków nieruchomych, statystycznie najwięcej w województwie lubelskim. Zdobyte doświadczenie niewątpliwie procentuje przy kolejnych realizacjach i pozwala być zauważonym na różnych forach. Dziękując za wyróżnienie, zapewniamy, że w kolejnych latach, będziemy kontynuować swoje działania w ramach nowych przedsięwzięć.

Dziennik Warto Wiedzieć: Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów.

Pt., 10 Lst. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska